پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - دیدار سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با فرماندار شهرستان محلات
بازدید : 236 7 خرداد 1397 23:42 شماره :49236

دیدار سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با فرماندار شهرستان محلات
 

دیدار سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با فرماندار شهرستان محلات

در این دیدار سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی که در محل دفتر فرماندار شهرستان محلات، به اتفاق بخشدار، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان صورت گرفت، در خصوص اهمیت، حفظ، احیاء و ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی گفت: مدل های مشارکتی بخصوص در این حوزه و پیشبرد آن با مشارکت بین مسئولین و بهره برداران میسر می باشد را مورد تاکید قرار دادند. 

عبدالحسین محمدی فعالیتهای انجام شده در طرح تعمیم ترسیب کربن و نحوه مشارکت مردم و نیز چگونگی پیوند بین نهادهای دولتی و گروههای توسعه روستا و فعالیتهای صورت پذیرفته در این بخش را تشریح نمودند.

محمدی اظهار کرد: پروژه های مشارکتی مردم و منابع طبیعی از جمله پروژه تعمیم ترسیب کربن را در راستای حفاظت از عرصه های منابع طبیعی و احیای اراضی توسط خود مردم را مهم برشمرده و دستاوردهای مشارکتی مردم و منابع طبیعی را در منطقه پروژه تعمیم ترسیب کربن اعم از حفاظت از عرصه 2 هزار هکتاری گل چشمه و تجدید حیات طبیعی آن، تولید و کشت نهال توسط گروه های توسعه روستایی در منطقه، افزایش سطح مهارت اهالی منطقه دانست.

محمدی بیان داشت : در راستای اشتغالزایی، تشکیل صندوقهای توسعه پایدار در منطقه که جملگی افزایش شاخصهای توسعه انسانی، معیشتی و زیست محیطی را در بردارند، موفق دانسته و وجود چنین رویکردی در سطح پروژه های منابع طبیعی استان را ضروری برشمردند.

 سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری استان در پایان افزود: با توجه به دشوار بودن مسئولیت چنین پروژه هایی در روند اجرایی، اما دستاوردهای آن و تامین موفق معیشت و ایجاد اشتغال پایدار در روستاها که لازمه رشد و توسعه جامعه کنونی است، از نتایج مهم و با ارزش پروژه تعمیم ترسیب کربن در شهرستان محلات به شمار می رود و از تیم اجرایی پروژه قدردانی نمودند. 

پس از این نشست از مزرعه کشت گل محمدی که به روش آبیاری قطره ایی در روستای چهلرز به مساحت 1 هکتار توسط آقای غلامرضا مرادی احداث گردیده است، که هدف آن اصلاح الگوی کشت در اراضی کشاورزی و نحوه صحیح مدیریت آب می باشد بازدید به عمل آمد .

سپس از مزرعه کشت گل محمدی آقایان صفر و احمد خراسانی در روستای یکه چاه بازدید بعمل آمد، این مزرعه پتانسیل برداشت متوسط برداشت روزانه 400تا600 کیلوگرم گل محمدی را در مدت حدود یک ماه را دارا میباشد که روزانه بین 30 تا 35 و در مجموع 800 تا 900 نفر روز کارگر به برداشت گل مشغول بکار میباشند.

همچنین در ادامه از بوستان روستایی یکه چاه با حضور گرم شورای اسلامی، دهیار و جمعی از اهالی بازدید شد و پس از خوش آمد گویی توسط شورای اسلامی فرماندار شهرستان محلات پس از تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به نکاتی اشاره فرمودند.

حسن قمری در خصوص برگزاری جشن گل محمدی و نیز علت حضور در روستا که بررسی مشکلات روستا و برنامه ریزی برای اصلی ترین مورد که بحث راه و جاده موصلاتی بود افزود: اولویت برنامه های سالجاری درمجموعه فرمانداری قرار دارد، که فعالیتهای صورت گرفته در بخش زیر بنایی را در سطح شهرستان مثبت اعلام نمودند اما فعالیتهای صورت گرفته در خصوص حوزه درآمدی روستایی را کمرنگ توصیف نمودند.

 قمری گفت:  از عوامل مهم مهاجرت روستا به شهر را این مسئله عنوان کرد و با این عنوان که جمعیت روستایی مولد به جامعه حاشیه نشین شهری مصرف کننده تبدیل شده است راهکارهای دولت را برای اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر عنوان کرد که به ازای هر نفر اشتغال 750 میلیون ریال وام 4تا6 درصد به شرط داشتن طرح و تایید آن به روستائیان در زمینه های کشت گل محمدی توسعه گیاهان دارویی و ... پرداخت میگردد

در پایان از منطقه 2 هزار هکتاری قرق گلچشمه، پروژه های آبخیزداری سنگ و ملات گلچشمه و همچنین منطقه 66 هکتاری بادام کاری گدار بادام گلچشمه ، منطقه قرق آتریپلکس کاری شده بازدید بعمل آمد.