پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ایجاد بستر مناسب برای آتریپلکس و قره­ داغ در بین بادشکن­ ها
بازدید : 166 11 خرداد 1397 14:34 شماره :49307

ایجاد بستر مناسب برای آتریپلکس و قره­ داغ در بین بادشکن­ ها
 

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت­: 75­­هکتار بادشکن غیرزنده در کویر­میقان­ اراک اجرا شده است.

عبدالحسین محمدی افزود: این طرح از سال 95 در کویر­میقان اراک آغاز شده است که در مرحله اول 10 هکتار از نقاط بحرانی منطقه و در مرحله دوم 65 هکتار اراضی بیابانی را  با اعتبار 12 میلیارد ریال تحت پوشش قرار داده است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطر نشان کرد: ایجاد بادشکن غیرزنده با هدف جلوگیری از حرکت شن­ های­ روان و کنترل ریزگردهای محلی در کویر­میقان اراک انجام شده است .

وی اضافه کرد: با اجرای این طرح بستر مناسب برای انجام فعالیت­های بیولوژیکی­ و کاشت انواع گیاهان مقاوم در برابر شوری از جمله آتریپلکس و قره­ داغ در بین این بادشکن­ ها فراهم شده است در همین راستا در فواصل بادشکن ها اقدام به کاشت نهال قره­داغ شده تا به عنوان بادشکن زنده دائمی پس از استقرار عمل نمایند.

محمدی گفت: همچنین­ عملیات مدیریت هرس و جوان سازی در ­عرصه نهال کاری سنوات گذشته به ­مساحت­­1000­هکتار آتریپلکس­ کاری در کویر­میقان­ اراک انجام گرفته است که از سرشاخه­ های حاصل از این هرس و جوان سازی در ایجاد بادشکن استفاده خواهد شد.

محمدی عنوان کرد: کویر­میقان در شمال شرقی شهر اراک واقع شده و به گفته کارشناسان نقاط بحرانی موجود در آن­ کانون فرسایش بادی و ایجاد طوفان­ های گردو غبار محلی است که تاثیر مستقیم بر آلایندگی هوای روستاهای اطراف و شهر اراک دارد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در خاتمه گفت: عرصه کویر­میقان اراک به دلیل شوری بالای خاک، پوشش گیاهی فقیر بوده  که در چند دهه اخیر اقدامات بیابانزدایی در سطح قابل توجهی­ از عرصه آن توسط  اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با گیاهان آتریپلکس و قره­ داغ بوته­ کاری شده که نقش موثری در تثبیت شن­های روان داشته است .