پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 20 هزار هکتار عرصه میقان اراک نیازمند ساماندهی است
بازدید : 174 27 خرداد 1397 19:39 شماره :49601

20 هزار هکتار عرصه میقان اراک نیازمند ساماندهی است
 

     نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: 20 هزار هکتار از عرصه تالاب کویری میقان اراک نیازمند اصلاح و ساماندهی است.

علی اکبر کریمی روز یکشنبه در جربان بازدید از کویر میقان اراک که به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی صورت گرفت، افزود: تاکنون حرکت شن های روان در حدود 11 هزار هکتار از اراضی بحرانی حاشیه تالاب میقان اراک توسط اداره کل منابع طبیعی و سازمان محیط زیست استان مرکزی با کشت گیاهان مقاوم به خشکی و اقدام های بیولوژیکی تثبیت شده است و باید با تخصیص اعتبار مناسب بقیه اراضی بحرانی این منطقه نیز ساماندهی شود.

وی ادامه داد: تثبیت شن های روان مناطق حاشیه ای تالاب میقان علاوه بر مهار پیامدهای مخرب ریزگردها می تواند این منطقه را که از زیستگاه های مهم پرندگان مهاجر است به قطب گردشگری استان تبدیل کند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی یاد آور شد: 110 میلیارد ریال در سفر هیات دولت به استان مرکزی برای تثبیت شن های روان منطقه به تالاب کویری میقان اراک اختصاص داده شده که تا کنون 10 میلیارد ریال این اعتبارات محقق شده است.

کریمی، پیگیری تخصیص اعتبار باقی مانده در سفر هیات دولت به تالاب میقان اراک را از برنامه های اولویت دار نمایندگان اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و گفت: دستگاه های اجرایی متولی نیز باید برای تخصیص این اعتبارات تلاش مضاعفی داشته باشند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین روز جهانی مقابله با بیابان زایی گفت: انجام اقدام های هماهنگ برای حفظ و افزایش حقابه تالاب میقان اراک امری ضروریست و به این منظور برای تثبیت شن های روان باید همانند سایر استان ها کارگروهی متشکل از استانداری، منابع طبیعی، محیط زیست و دستگاه های اجرایی متولی تشکیل شود.

سید مهدی مقدسی افزود: حفظ محیط زیست و منابع پایه زیستی از برنامه های اولویت دار مجلس شورای اسلامی است و بر این اساس سال گذشته ساماندهی تالاب های کشور در دستور کار قرار گرفت و برای اینکه قوانین حفظ محیط زیست به قوانین کارآمد تبدیل شود لایحه هوای پاک به قانون تبدیل شد.

وی، تامین حقابه مناسب برای تالاب میقان اراک را از راهکارهای جلوگیری از خشک شدن این تالاب عنوان کرد و ادامه داد: در مدت 2 سال گذشته اقدام های مناسبی برای تامین آب این تالاب انجام شد و برای جلوگیری از بحرانی شدن این منطقه بهبود حقابه این منطقه باید در دستور کار مسئولان استانی قرار گیرد.