پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بازدید از کویر میقان به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی
بازدید : 272 27 خرداد 1397 19:52 شماره :49602

بازدید از کویر میقان به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی
 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی از تبدیل لایحه هوای پاک به قانون خبر داد و گفت: با توجه به ساماندهی تالاب‌ها، باید قوانین محیط زیست، قوانین مترقی و کارآمد باشد.

سیدمهدی مقدسی در حاشیه بازدید از کویر میقان که به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی صورت گرفت، اظهار کرد: سال گذشته قانونی در راستای ساماندهی تالاب‌ها به تصویب رسید.

وی تصریح کرد: با توجه به اکوسیستمی که تالاب میقان در منطقه دارد، در صورت استفاده صحیح از تالاب می‌توان آثار مثبت آن را در منطقه شاهد بود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته اقدامات خوبی توسط منابع طبیعی در این خصوص شکل گرفته است، افزود: چنانچه اقدامات علمی در راستای ثبت و کاشت بوته‌هایی که متناسب با طبیعت است صورت گیرد و تالاب میقان ساماندهی شود، قطعا ریزگردهایی که در بعضی ایام از سوی تالاب به سطح شهر وارد می‌شود کم خواهد شد و آثار مخرب زیست محیطی را نخواهد داشت.

مقدسی با بیان اینکه در سفر هیات دولت اعتباراتی در خصوص ساماندهی تالاب تخصیص یافته است، ادامه داد: در صورتی که سلسله مراتب در خصوص ساماندهی صورت گیرد می‌توان به آینده امیدوار بود.

وی اظهار داشت: در استان مرکزی سال ۹۵ اقدامات خوبی صورت گرفته که البته کافی نیست و نیاز است گام‌های موثرتری در این خصوص برداشته شود.

مقدسی ادامه داد: اقداماتی که از سنوات گذشته آغاز شده باعث خرسندی مردم منطقه تالاب شده، اما در مناطقی نیز آسیب پذیری تالاب‌ها افزایش داشته که موجب نگرانی در این خصوص شده است که باید تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت نجات تالاب‌ها و کویرها را در گرو عزم ملی و استانی عنوان کرد و گفت: نیاز است مشابه استان‌های دیگر کارگروه ویژه‌ای در استانداری شکل گیرد و تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط با هماهنگی بین دستگاه‌ها تدابیر ویژه‌ای بیندیشند.

مقدسی از تبدیل لایحه هوای پاک به قانون خبر داد و اظهار داشت: با توجه به ساماندهی تالاب‌ها، باید قوانین محیط زیست، قوانین مترقی و کارآمد باشد تا بتوانیم اقداماتی موثری در راستای نجات و تثبیت منطقه انجام دهیم.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در خانه ملت اضافه کرد: اعتباراتی توسط دولت به این بخش اختصاص یافته که بخشی از آن پرداخت شده و بخش دیگری از اعتبارات را از سوی سازمان برنامه و بودجه پیگیری می‌کنیم.

مقدسی با اشاره به اینکه کویر می‌تواند محیطی زیبا در جهت گردشگری قلمداد شود، افزود: تاکنون از ظرفیت کویر میقان اراک آنچنان که باید از بهره‌مند نشد‌ایم و با توجه به اینکه کویر جاذبه‌های بسیار زیادی در راستای جذب توریست و گردشگران خارجی دارد با ایجاد امکانات مناسب می‌توان از این ظرفیت به نحو احسن بهره‌مند شد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :