پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آمادگی دستگاه‌های اجرایی استان مرکزی برای مقابله با حوادث و بحران‌های احتمالی افزایش یابد
بازدید : 250 30 خرداد 1397 8:45 شماره :49682

آمادگی دستگاه‌های اجرایی استان مرکزی برای مقابله با حوادث و بحران‌های احتمالی افزایش یابد

جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی به ریاست مهدی زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و با حضور فرماندار شهرستان اراک ، مدیرکل مدیریت بحران و سایر اعضای این کارگروه برگزار شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در جلسه شورای مدیریت بحران عنوان داشت: دستگاه های متولی و کارگروه مقابله با آتش سوزی در جنگلها و مراتع، سریعا نسبت به تهیه طرح پیشگیری و طرح مقابله با آتش سوزی مراتع اقدام و آمادگی لازم جهت استفاده بهینه از امکانات موجود را فراهم نمایند. 

مهدی زندیه وکیلی تاکید کرد: جلسات کارگروه های زیرمجموعه شورای مدیریت بحران و همچنین شوراهای مدیریت بحران شهرستانی به ریاست فرمانداران بصورت مستمر تشکیل و گزارشات ماهیانه بطور دقیق به شورای استانی ارسال گردد.

وی نقش آموزش عمومی و فرهنگ سازی توسط نهادهای ذیربط از جمله صدا و سیما را متذکر شد و افزود: تمام دستگاه های اجرایی عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران بایست برنامه های آموزشی خود را در راستای پیشگیری و مقابله با مخاطرات ، از جمله جلوگیری از ایجاد حریق های گسترده در مراتع و راهکارهای مقابله با آن را با استفاده از امکانات موجود در دستور کار خود قرار دهند .

زندیه وکیلی در ارتباط با یکی دیگر از دستور کارهای این جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی مبنی بر گزارش کارگروه تخصصی سیل و مخاطرات دریایی، برق، آب و فاضلاب ابراز داشت: اولین اقدام که باید صورت بگیرد این است که دستگاه های متولی با همکاری دهیاریهای استان، مناطق مستعد بروز سیلاب را شناسایی و اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز سیل را انجام گردد و برای پیشگیری از غرق شدن افراد در آب، کلیه سدها،آبگیرها و بندهای خاکی مورد بازدید قرار گیرد و تابلوهای شنا ممنوع نصب و یا ساماندهی شود و دستگاه هایی مانند هلال احمر، آتش نشانی و منابع طبیعی از ظرفیت صدا و سیما برای آگاهی بخشی عمومی استفاده کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: با توجه به گرم بودن زمستان قبل و بارش های بهاری ، امکان بروز آفتهای گسترده در مزارع کشاورزی از جمله حمله ملخ وجود دارد که آمادگی برای مقابله با این معضل نیز بایست در دستور کار باشد و از طرفی موضوع بیمه محصولات کشاورزی را جدی بگیریم

نصب علایم خطر در نزدیکی مراتعی که احتمال آتش سوزی دارند

فرماندار اراک هم در این جلسه گفت: در مراتعی که امکان آتش‌سوزی در آنها وجود دارد باید با نصب تابلو، شماره تلفن 1504 را اعلام کرد که در صورت مشاهده بروز آتش مردم با این شماره تماس بگیرند.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی  نیز در این جلسه گفت: با توجه به بارش‌های بهاری مراتع استان، سرسبزتر شده در نتیجه امکان آتش‌سوزی هم افزایش پیدا می‌کند که در این رابطه باید طرح و نیازها مشخص شده و برنامه‌ریزی لازم هم شکل گیرد.

عبدالحسین محمدی با بیان اینکه مردم نیز می‌توانند در خاموش کردن آتش‌سوزی مراتع کمک کنند، افزود: مهار آتش مراتع در مراحل اولیه کار دشواری نیست و تا زمان اعزام نیرو مردم می‌توانند نسبت به مهار آتش اقدام کنند.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه 95 درصد آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی استان ناشی از عوامل انسانی است که از این میزان 85 درصد به صورت غیر عمد حادث می‌شود، افزود: برپا کردن آتش توسط گردشگران، رها کردن سیگار روشن در طبیعت و رها کردن آتش روشن از جمله دلایل بروز آتش‌سوزی در مراتع است.