پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - دیدار مهندس آقایی با بنجامین سینگر
بازدید : 112 8 مهر 1397 ساعت 8:22 شماره :52237

دیدار مهندس آقایی با بنجامین سینگر

 

مهندس آقایی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و دکتر بنجامین سینگر رئیس بخش مدیریت پایدار دبیرخانه مجمع جنگل ملل متحد و یورگن بلازر مشاور بین المللی پروژه با یکدیگر دیدار کردند و در خصوص موضوعات حوزه های جنگل، توسعه جنگل و حفاظت آن و... به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- این جلسه صبح امروز در محل دفتر رئیس سازمان جنگل ها برگزار شد و خلیل آقایی ضمن خوشامدگویی پیرامون موضوع اهمیت جنگل گفت: بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، وظیفه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور حفظ، احیا، توسعه و اصلاح جنگل های موجود کشور است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به اجرای طرح تنفس جنگل و اختصاص 200 میلیون دلار اعتبار برای مدیریت جامع آبخیزداری افزود: این دو اتفاق درحقیقت نشانگر عزم سازمان، دولت و مسئولین ارشد کشور برای میل به مدیریت پایدار جنگل است.

آقایی در ارتباط با طرح تنفس جنگل های شمال افزود: در قالب این طرح کلیه قراردادهای بهره برداری متوقف شده است و قرار است طرح های جدید با رویکرد حفاظتی با تأکید بر زراعت چوب، جهت رفع بخشی از نیازهای چوبی کشور اجرا شود.

وی در خصوص تخصیص اعتبار 200 میلیون دلاری تأکید کرد: مجموعه فعالیت های مرتبط با مدیریت جامع حوزه آبخیز از این محل اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان جنگل ها و مراتع با بیان اهمیت جنگل و پوشش گیاهی و نقش سازنده و اثرات مفید آن گفت: هیچ شک و اختلاف نظری در این مورد وجود ندارد و حفظ جنگل و توسعه آن، از اوجب واجبات امروز در جهان می باشد.

 

خلیل آقایی تصریح کرد: در طی این یک سال توفیق پیدا کردیم تا اجازه قطع قانونی و رسمی هیچ درختی را صادر نکنیم و امیدواریم با تمهیدات انجام شده، قاچاق چوب و کاهش سطح جنگل را از این طریق به صفر برسانیم.

وی در پایان سخنانش با اشاره به افزایش 25 هزار هکتاری در توسعه جنگل افزود: طبق سنت اسلامی و دیرینه مردم ایران در بحث جنگل کاری و پوشش گیاهی، با مشارکت مردمی این رقم را افزایش خواهیم داد.

در ادامه این جلسه دکتر بنجامین سینگر ضمن خرسندی و تشکر از ملاقات با مهندس آقایی گفت: برنامه مدیریت پایدار جنگل محصول ارتباطات، اقدامات و پیگیری های چند سال اخیر بین دبیرخانه مجمع جنگل ملل متحد و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور است که منجر به تهیه یک برنامه جامع شده و این نشانگر تعهد جمهوری اسلامی ایران به موضوع مدیریت پایدار جنگل است.  

رئیس بخش مدیریت پایدار دبیرخانه مجمع جنگل ملل متحد خاطرنشان کرد: نکته ای که در بازدیدهای دفعات قبل شاهد آن بودیم در حقیقت این است که جنگل کاری، توسعه جنگل ها و ارتقای کیفی آنها یک کار بسیار بزرگ و طولانی مدت است.

سینگر به موضوع آب، حفاظت از خاک، اشتغال و معیشت جوامع محلی ساکنان در این عرصه اشاره نمود و افزود: فضای بسیار زیادی برای ایجاد پوشش جنگلی و همچنین ارتقای کیفی جنگل ها در این مناطق به خصوص زاگرس وجود دارد که باید همچنان روی آن کار نمود.

وی با اشاره به اینکه قرار است در این پروژه جنگل های هیرکانی نیز کار شود، عنوان کرد: جنگل های هیرکانی میراث جهانی است که در اختیار شما قرار گرفته است و این میراث در حقیقت دارای ارزش های بسیار زیادی است.

رئیس بخش مدیریت پایدار دبیرخانه مجمع اظهار کرد: نکته ای که در هر دو رویشگاه زاگرس و هیرکانی خیلی به آن تأکید شده است بحث حفاظتی است.

بنجامین سینگر ادامه داد: با اینکه بخش های عمده این دو رویشگاه کوهستانی است اما بر جنبه های حفاظتی و اهداف حفاظتی آن پروژه تأکید داریم که دارای ارزش های فراوان اکولوژیکی از جمله تولید، حفاظت آب، تنوع زیستی و حفظ زیر این ساخت ها می باشد.

وی در ادامه بیان کرد: طرح تنفس جنگل یک اقدام عملی جمهوری اسلامی ایران برای تحقق مدیریت پایدار ارزیابی می شود.

همچنین سینگر در پایان در ارتباط با این پروژه از نقش سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ایجاد اتفاق نظر در میان دستگاه های اجرایی در سطح ملی تشکر و قدردانی نمود.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :