پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 947هکتار از اراضی خلع‌ید شد
بازدید : 199 15 مهر 1397 ساعت 11:58 شماره :52489

947هکتار از اراضی خلع‌ید شد
 

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: نیمی از نیروهای منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی طی سال‌های اخیر بازنشسته شدند و این امر منجر به کمبود نیروی انسانی در این مجموعه شده است.

عبدالحسین محمدی با اشاره به اینکه در بحث رفع تصرف و جلوگیری از تخریب اراضی ملی خوشبختانه تعداد پرونده‌ها در سال جاری نسبت به 2 سال اخیر روند کاهشی داشته است، افزود: در 6 ماهه نخست سال جاری تعداد 139 فقره پرونده معادل هزار و 539 هکتار در این راستا تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه از کل پرونده‌های متشکله، 96 فقره معادل 947 هکتار از اراضی خلع‌ید و رفع تصرف شده است، گفت: در بحث چرای غیرمجاز، دام خارج از ظرفیت، خارج از فصل و فاقد پروانه در مراتع استان نیز 71 فقره پرونده شکایت برای 23 هزار و 625 راس دام تشکیل شده است.

محمدی بیان کرد: در استان مرکزی بین 120 تا 150 روز از سال مناطق ییلاقی و قشلاقی و میان بند(ییلاقی‌قشلاقی) مجاز به چرای دام هستند، در این بازه زمانی با افراد فاقد پروانه چرای دام برخورد می‌شود و یگان حفاظت به صورت مستمر در مناطق حاضر و نظارت دارد.

وی با اشاره به اینکه افراد فاقد پروانه چرای دام و غیرمجاز، همچنین دام‌های مازاد بر ظرفیت مرتع مشمول شکایت می‌شوند، افزود: چند دامدار در شازند، زرندیه و ساوه دامداران عشایری هستند و از قم و لرستان وارد استان می‌شوند که این امر مسبوق به سابقه است که ضابطه‌مند و دارای پروانه هستند، اما دامدارانی نیز هستند که بدون پروانه از استان‌های دیگر وارد اراضی و مراتع استان می‌شوند که با آنها برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه تعداد نیروی انسانی منابع‌طبیعی استان نسبت به سنوات گذشته کم شده است، گفت: 300 نیروی اداره کل امروز به 150 نفر رسیده‌ایم چراکه اکثر نیروها بازنشسته شده‌اند.

محمدی اضافه کرد: استان مرکزی دارای 2 میلیون هکتار اراضی ملی است که برای یک میلیون و 800 هزار هکتار پروانه چرای دام داده شده است و دائما رصد می‌شوند، هر 10 هزار هکتار مرتع نیازمند یک نیروی قرق‌بان است تا مانع ورود دام غیرمجاز، تخریب و تصرف شود، با وجود کمبود نیرو تلاش زیادی برای عدم وقوع تخلفات می شوند، اما گاهی به دلیل کمبودهاشاهد وقوع تخلفات هستیم.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :