پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 125 میلیون هکتار از عرصه های کشور در معرض فرسایش آبی است
بازدید : 156 25 مهر 1397 ساعت 10:50 شماره :52879

125 میلیون هکتار از عرصه های کشور در معرض فرسایش آبی است
 

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: 125 میلیون هکتار از عرصه های کشور در معرض فرسایش آبی است و علاوه بر آن تهدیدهای جدی دیگری سلامت طبیعی ایران را تهدید می کند.

«هوشنگ جزی» روز سه شنبه در جریان سفر به اراک در جمع اصحاب رسانه افزود: هفت هزار میلیار ریال معادل 22 میلیون دلار امسال از محل صندوق توسعه ملی برای آبخیزداری و آبخوان داری تخصیص شده است.

وی اظهار داشت: این منابع مالی در راستای افزایش تغذیه سفره های زیر زمینی و مقابله با خشکسالی ها، کنترل عوامل فرسایش آبی و افزایش پوشش گیاهی مراتع کشور اختصاص یافته است.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ادامه داد: اجرای عملیات آبخیزداری در کشور ذخیره سازی و نفوذ آب به منابع زیر زمینی تا 520 مترمکعب در هر هکتار و افزایش علوفه تا 120 کیلوگرم در سال را به همراه دارد.

جزی خاطر نشان کرد: توسعه 25 هزار هکتار عملیات جنگل کاری، 50 هزار هکتار عملیات مدیریت مراتع، مبارزه با آفات و حریق و تهیه سند کاداستر برای هشت میلیون هکتار از برنامه هایی است که امسال در دستور کار است.

وی ادامه داد: 86 میلیون هکتار مرتع و 36 میلیون هکتار بیابان در کشور وجود دارد که با توجه به شرایط اقلیمی باید برنامه موثری در حوزه آبخیزداری و ابخوان داری داشت.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود:26 میلیون هکتار از حوزه های آبخیز در معرض فرسایش کشور آماده انجام فعالیت های آبخیزداری است که منابع لازم برای مطالعه 11 میلیون متر مکعب این اراضی تهیه شده و مطالعه پنج میلیون هکتار صورت گرفته است اما برای 9 میلیون متر مکعب آن هیچ گونه فعالیتی انجام نشده است.

جزی پیش بینی کرد: با اختصاص این اعتبارات عملیات آبخیزداری، مکانیکی و بیومکانیکی 700 هزار هکتار از اراضی آبخیزداری کشور انجام می شود.

وی یادآور شد: در اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری کشور 50 نوع عملیات انجام می شود که لایروبی سدها، اجرای عملیات گابیون بندی و ایجاد سد خاکی در مسیر رودخانه ها است.

وی ادامه داد: 250 میلیون متر مکعب رسوب هر سال در سدهای کشور جمع می شود که لایروبی آن ها از مهمترین عملیات ها برای ذخیره سازی آب است.

رئیس مرکز جنگل های خارج شمال و مجری طرح توسعه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این نشست گفت: 14 و سه دهم میلیون هکتار جنگل در پنج ناحیه رویشی شمال کشور، زاگرس، ایرانی تورانی، خلیج فارس و عمان و ارس باران وجود دارد که هر کدام از ساختار اکولوژیکی ویژه ای برخوردار هستند.

«فریبرز غیبی» افزود: هشت و نیم هزار هکتار جنگل کاری با هدف توسعه عرصه های جنگلی و 75 هزار هکتار زراعت چوب با مشارکت مردم از برنامه های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در برنامه ششم توسعه است.

وی با یادآوری اختصاص هفت هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری در سطح کشور، ادامه داد: اجرای 25 هزار هکتار جنگل کاری، 625 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در حوزه های آبخیز، 17 هزار هکتار نهال کاری گونه های جنگلی و هشت هزار هکتار بذر پاشی از گونه های جنگلی از برنامه های این سازمان در سال جاری است.

مجری طرح توسعه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور یاد آور شد: هشت هزار و 425 گونه گیاهی در کشور وجود دارد که این گونه ها 2 برابر تنوع گیاهی کشورهای اروپایی است.

غیبی افزود: 2 هزار 300 گونه گیاه دارویی در کشور وجود دارد که با کشت و توسعه آن ها می توان زمینه اشتغال و درآمدزایی را برای مردم مناطق مختلف کشور فراهم کرد.

وی ادامه داد: بازنگری، توسعه و کشت گیاهان دارویی در 9 هزار و 600 هزار هکتار از عرصه های مراتع کشور برای ایجاد اشتغال و درآمد زایی در جوامع محلی کشور از دیگر برنامه های این سازمان در برنامه ششم توسعه است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :