پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عملیات اجرایی طرح آبخیزداری در محلات کلید خورد
بازدید : 108 29 مهر 1397 12:39 شماره :53002

عملیات اجرایی طرح آبخیزداری در محلات کلید خورد
 

عملیات اجرایی طرح آبخیزداری در محلات کلید خورد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری محلات گفت: عملیات اجرایی طرح آبخیزداری حوزه آبخیز روستاهای بزیجان و سعادت آباد در این شهرستان کلید خورد.

داوود طالبی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در راستای این طرح بندهای گابیونی با حجم عملیات یکهزار متر مکعب در این حوزه آبخیز اجرا می شود.
وی اظهارداشت : اجرا و بهره برداری از این طرح از خسارت سیل احتمالی به راه ارتباطی این روستا ها جلوگیری کرده و سیلاب‌های بهاری را مدیریت می کند، ضمن آنکه از شسته شدن خاک‌های حاصلخیز که ارزش فراوانی دارند نیز پیشگیری می شود.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری محلات ادامه داد: اجرای این طرح آبخیزداری یک میلیارد و و 970 میلیون ریال اعتبار از محل منابع مالی ملی دارد.
طالبی افزود: مدت زمان اجرای این طرح آبخیزداری 2 ماه است و پس از آن طرح های حفاظت بیولوژیکی نیز در این شهرستان کلید می خورد.
وی بیان کرد:ساخت بندهای اصلاحی از راه‌های مبارزه مستقیم با فرسایش خاک است که این سازه‌ها در بستر آبراهه‌ و عمود بر جریان ساخته می‌شوند و سرعت آب و قدرت فرسایش روان آب را در اثر کاهش شیب بستر تقلیل می دهند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری محلات اضافه کرد: گابیون ها سازه‌های کوچکی هستند که به منظور کاهش شیب آبراهه‌ها، کاهش سرعت جریان و مهار فرسایش در مسیر جریان آبراهه‌ها ساخته می‌شوند.
طالبی بیان کرد: این‌گونه بندها در محل‌هایی که امکان مهار آب‌های سطحی و روان آب حاصل از بارندگی نیست، ایجاد می‌شوند.
وی گفت: در ساخت سازه های گابیونی از مصالح سنگ و توری های گالوانیزه مشبک استفاده می شود.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری محلات افزود: 101بند خاکی، 30بند سنگ و ملاتی، 185 توری سنگی و 355مورد خشکه چین از سال 71 تاکنون در محلات اجرایی شده است.
شهرستان محلات از توابع استان مرکزی 186 هزار هکتار عرصه های ملی و طبیعی دارد که 14 هزار هکتار آن را مراتع غنی، 45 هزار هکتار مراتع متوسط و بقیه مراتع فقیر است.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :