پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 50 میلیارد ریال اعتبار به مراتع استان مرکزی اختصاص یافت
بازدید : 125 6 آبان 1397 19:31 شماره :53263

50 میلیارد ریال اعتبار به مراتع استان مرکزی اختصاص یافت
 embed'>رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: 50 میلیارد ریال اعتبار امسال به منظور انجام عملیات بیولوژیک و بیومکانیک در مراتع این استان اختصاص یافت.

embed'>قربانعلی فتحی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با اختصاص این اعتبار در سطح 2 هزار و 797 هکتار از مراتع استان عملیات کپه کاری، مدیریت روان آب و بذر کاری انجام می شود و پنج هزار هکتار عملیات حفاظت و قرق، 150 هکتار بانکت بندی و 500 هکتار کشت علوفه یونجه نیز در دیمزارهای کم بازده اجرایی خواهد شد.

embed'>وی ادامه داد: تا کنون عملیات کپه کاری در 700 هکتار از مراتع استان مرکزی انجام شده و اجرای عملیات حفاظت و قرق در مرحله انعقاد قرارداد با پیمانکار است.

embed'>رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی پیش بینی کرد: 80 درصد عملیات بیولوژیک و بیومکانیک تا اواخر آبان ماه امسال انجام می شود.

embed'>فتحی افزود: افزایش گیاهان خوش خوراک در ترکیب گیاهی منطقه، افزایش تاج پوشش گیاهی، کنترل روان آب ها، کاهش فرسایش خاک و جلوگیری از وقوع سیلاب ها از جمله مهمترین اهداف اجرای طرح های بیولوژیک و بیومکانیک در مراتع استان مرکزی است.

embed'>وی خاطرنشان کرد: تولید علوفه خوش خوراک در مراتع استان مرکزی افزایش دامداری و دامپروری و ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در مناطق روستایی و افزایش درآمد برای مردم این منطقه را به دنبال دارد.

embed'>رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: تحقق بارندگی نرمال سالیانه و پراکندگی مناسب بارش ها، رعایت حفاظت و قرق با همکاری دامداران و مرتعداران از مهمترین عوامل موفقیت طرح های بیولوژیک، بیومکانیک و مدیریتی در مراتع این استان خواهد شد.

embed'>استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و 82 صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد.

embed'> 

embed'>