پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای عملیات حفاظت و قرق در 4700 هکتار از مراتع استان مرکزی
بازدید : 143 12 آبان 1397 20:27 شماره :53426

اجرای عملیات حفاظت و قرق در 4700 هکتار از مراتع استان مرکزی

 رئیس اداره مرتع اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: با اختصاص 5 میلیارد تومان اعتبار در بخش مرتع بخشی از اعتبارات در حوزه اجرای عملیات حفاظت و قرق 4700 هکتار از مراتع استان انجام می‌گیرد.

قربانعلی فتحی با اشاره به اعتبار 5 میلیارد تومانی جهت اجرای عملیات‌های بیومکانیک، بیولوژیک و مدیریتی در بخش مرتع از محل صندوق توسعه ملی در سال 97 به استان مرکزی، عنوان کرد: از کل اعتبار اختصاص یافته، 700 میلیون تومان جهت اجرای عملیات‌های بیومکانیک(بانکت‌بندی) تخصیص یافته است و باقی اعتبار، برای عملیات بیولوژیک(علوفه‌کاری و کپه‌کاری) و مدیریتی(حفاظت و قرق) در نظرگرفته شده است.

وی سطح عملیات حفاظت و قرق در استان مرکزی چهار هزار و 700 هکتار دانست و گفت: سطح اجرای عملیات علوفه‌کاری 500 هکتار و عملیات کپه‌کاری توام با مدیریت روان‌آب‌ها و بذرکاری نیز 2 هزار و 797 هکتار است.

فتحی با بیان اینکه عملیات بیولوژیک از اواسط مهرماه در شهرستان‌های تفرش، شازند، دلیجان، محلات، خمین، زرندیه، ساوه، اراک و آشتیان آغاز و ادامه دارد، افزود: تاکنون 40 درصد عملیات‌های بیولوژیک و کپه‌کاری در استان مرکزی اجرایی شده است و تلاش بر این است در صورت مساعد بودن شرایط جوی تا پایان آبانماه اجرای عملیات به پایان برسد.

وی با اشاره به اینکه عملیات‌های مدیریتی نیز آغاز و در مرحله شناسایی پیمانکار است، اضافه کرد: اجرای عملیات‌ علوفه‌کاری در اسفندماه آغاز می‌شود و در حال حاضر جانمایی و تهیه نقشه در حال انجام است تا دیم‌زارهای کم‌بازده تبدیل اراضی تحت کشت علوفه چند ساله قرار گرفته تا حفاظت خاک و کنترل رواناب در این گونه اراضی به نحو مطلوب انجام گیرد ضمن اینکه در هر هکتار حداقل 700 کیلو گرم علوفه مرغوب برداشت خواهد شد.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: سال گذشته اعتبارات ملی برای بخش مرتع جهت عملیات اجرایی و اصلاح و احیاء مراتع به استان مرکزی اختصاص نیافت و امسال رقمی مناسبی در نظر گرفته شده است که احتمال افزایش نیز وجود دارد و در صورت تخصیص اعتبار بیشتر در صورت گذشت فصل و زمان جهت اجرای عملیات‌های مختلف این رقم به تامین آب شرب دام که یکی از اولویت‌های مجموعه منابع‌طبیعی استان است هدایت می‌شود.

فتحی افزود: موفقیت کلیه پروژه‌های بیولوژیک و مدیریتی منوط به همکاری و مشارکت مرتعداران و دامداران بوده ضمن اینکه از نقش بارندگی به‌موقع و به میزان حداقل نرمال سالیانه نیز نباید غافل شد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :