پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اختصاص ۵۰ میلیارد ریال به بخش مرتع استان مرکزی؛ وجود بیش از دو میلیون هکتار اراضی ملی
بازدید : 167 19 آبان 1397 ساعت 14:15 شماره :53615

اختصاص ۵۰ میلیارد ریال به بخش مرتع استان مرکزی؛ وجود بیش از دو میلیون هکتار اراضی ملی
 

امسال از محل صندوق توسعه ملی اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال به بخش مرتع استان مرکزی اختصاص داده شد.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، مراتع به عنوان یکی از اجزای محیط زیست بشر، علاوه برنقش به سزایی که درحفظ خاک، آب، تولید علوفه و بهبود تنوع زیستی ایفا می‌کند از لحاظ تولید گیاهان دارویی و صنعتی و توسعه گردشگری هم دارای قابلیت‌های بسیاری است.

از دیگر ابعاد اهمیت مراتع می‌توان به تاثیرگذاری آن در تحقق سیاست‌های اقتصادی مقاومتی اشاره کرد که در این راستا باید به سمت اقتصادی کردن طرح‌های مرتعداری به منظور نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی حرکت کرد.

پس می‌توان گفت یکی از حوزه‌هایی که در صورت توجه می‌تواند تاثیر مثبتی را در اقتصاد یک جامعه و همچنین توسعه اشتغال و کاهش بیکاری در آن جامعه را داشته باشد.

در واقع اجرای طرح‌های مرتعداری می‌تواند گام مثبتی در ارتباط با بهبود وضعیت اقتصادی منطقه و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها باشد و زمینه مناسبی برای ترویج و توسعه گردشگری در عرصه‌های مرتعی را به همراه داشته باشد.

50 میلیارد ریال به بخش مرتع استان مرکزی اختصاص داده شد

در این راستا رئیس اداره مرتع منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به فعالیت این اداره گفت: عمده وظایف اداره مرتع سامان‌دهی دامداران با شناسایی دامداران ذی‌حق در هر سامان عرفی در قالب ممیزی مرتع است، بخش دیگر وظایف این اداره به نظارت بر اجرای طرح‌های مرتع‌داری برمی‌گردد.

قربانعلی فتحی افزود: امسال از محل صندوق توسعه ملی اعتباری بالغ بر 50 میلیارد ریال به بخش مرتع استان مرکزی اختصاص داده شد که این میزان اعتبار در قالب حوزه‌های آبخیز و طرح‌های مرتع‌داری به منظور اصلاح و احیای مراتع استان هزینه می‌شود، پروژه‌هایی که با این میزان اعتبار پیش‌بینی شده شامل اجرای پروژه بیولوژیک است که تحت عنوان عملیات کپه‌کاری و مدیریت روان‌آب توام با بذرکاری در سطح دو هزار و 797 هکتار بوده که درحال حاضر در سطح استان درحال اجرا است و انتظار می‌رود که حداقل 80 درصد این پروژه تا پایان آبان‌ماه جنبه اجرایی به خود بگیرد که شامل طرح‌های مرتعداری در سطح مراتع 10 شهرستان استان می‌شود.

وی تصریح کرد: بخش دیگر این اعتبارات به منظور اجرای عملیات علوفه‌کاری بوده که در سطح 500 هکتار از دیم‌زارهای کم‌بازده انجام می‌شود، با تبدیل این دیم‌زارهای کم‌بازده و زیر کشت علوفه بردن آنها حداقل در هر هکتار تولید 700 کیلوگرم علوفه خوشخوراک و مرغوب پیش‌بینی می‌شود و در مجموع 350 هزار کیلوگرم افزایش علوفه در استان را به دنبال دارد، که ضمن افزایش علوفه از فرسایش خاک و هدررفت آب نیز جلوگیری می‌شود.

رئیس اداره مرتع منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی بیان کرد: از دیگر پروژه‌هایی که با این اعتبار جنبه اجرایی پیدا کرده و در شرف اجرای آن هستیم، اجرای پروژه مدیریتی حفاظت و قرق در سطح 4 هزار و 700 هکتار است که اجرای این پروژه توام با عملیات اصلاح و احیا است، برای موفقیت در پروژه حفاظت و قرق نیازمند همکاری و مشارکت فعال مجریان طرح‌ها و بهره‌برداران هستیم و همچنین امیدواریم که بارندگی خوبی را داشته باشیم چون تمامی پروژه‌های بیولوژیک مورد اشاره به صورت دیم انجام می‌شود.

پروژه بیومکانیک در استان مرکزی اجرا می‌شود

فتحی ادامه داد: از دیگر پروژه‌های اجرایی می‌توان پروژه بیومکانیک را نام برد که در قالب اجرای عملیات بانکت‌بندی توام با بذرکاری بادام در سطح 150 هکتار از اراضی ملی به اجرا درمی‌آید، انتظار می‌رود که با اجرای این پروژه‌ها بخشی از مراتع فقیر که این پروژه‌ها بیشتر در این مراتع اجرا می‌شوند ارتقاء پیدا کنند و به سطح مراتع متوسط برسند، البته در صورت اختصاص اعتبار بیشتر، برنامه دیگری که در اولویت بعدی داریم اجرای پروژه تامین آب شرب دام است.

وی عنوان کرد: علاوه بر این موارد، پروژه مدیریت چرای دام را هم داریم، با توجه به این که در شرف فصل تعلیف دام در مراتع قشلاق هستیم، یکی از پروژه‌ها مدیریت چرای دام در سطح مراتع قشلاقی استان است، یعنی همان مراتع زمستانه که باید کنترل کنیم تا دامدارانی که طرح مرتع‌داری یا پروانه چرای دام دارند وارد این مراتع شوند.

رئیس اداره مرتع منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اضافه کرد: هر یک از این پروژه‌ها ناظرانی دارند که کارشناسان مورد تایید سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هستند، با به کار گرفتن این ناظران نوعی اشتغالزایی برای فارغ التحصیلان بخش منابع طبیعی ایجاد شده است، با اجرای این پروژه‌ها حدود 14 هزار نفر روز اشتغال ایجاد شده که عمده آنها از نیروهای بومی بوده است.

فتحی افزود: برای نخستین بار در کشور به صورت آزمایشی نسبت به تولید نهال گلدانی گیاه مرتعی آگروپایرون النگاتوم اقدام کرده‌ایم که قرار شده در منطقه دره گردو اراک برای تثبت خاک و کنترل روان‌آب و در منطقه هفتادقله نیز با کاشت این نوع نهال برای افزایش تولید علوفه اقدام خواهد شد. 

وجود بیش از دو میلیون هکتار اراضی ملی در استان مرکزی

وی تصریح کرد: در مورد نوع بذرهای مورد استفاده نیز، در مناطقی که شرایط اقلیمی و ارتفاعی اجازه می‌دهد کاشت بذر گیاه صنعتی باریجه را داریم و در قسمت‌هایی نیز به منظور جنگل‌کاری نسبت به کاشت بذر بادامچه اقدام شده است، همچنین در سطح مراتع استان نیز با بذر آگروپایرون النگاتوم جهت کپه‌کاری و با بذر یونجه مبادرت به کشت علوفه می‌شود.

به گزارش تسنیم، این در حالی است که در سطح استان مرکزی بیش از دو میلیون هکتار اراضی ملی داریم، که بخش عمده آن را مراتع به خود اختصاص داده اند، لازم به ذکر است در بخش مرتع استان امسال بالغ بر 400 میلیون تومان هم اعتبارات استانی مصوب شده که بخشی از آن تخصیص داده شده است.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :