پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - حفظ ذخیره گاه های جنگلی در راستای صیانت از آب و خاک دنبال می شود
بازدید : 122 19 آبان 1397 ساعت 14:19 شماره :53619

حفظ ذخیره گاه های جنگلی در راستای صیانت از آب و خاک دنبال می شود
 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: حفظ ذخیره گاه های جنگلی در راستای صیانت از آب و خاک و گونه های گیاهی با ارزش در استان مرکزی به طور جدی دنبال می شود.

عبدالحسین محمدی اظهار داشت: سطح جنگل‌های طبیعی استان مرکزی بیش از ۱۵ هزار هکتار است و با قرار گرفتن در دو ناحیه رویشی ایرانی - تورانی و همچنین زاگرسی تنوع اقلیمی منحصر به فردی دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: جنگل‌های طبیعی استان مرکزی با گونه های درختی و درختچه ای مثل بلوط ایرانی، بادامچه، پسته وحشی، سماق و... اثرات زیست محیطی مطلوب ارزشمندی بر ترسیب کربن، تولید اکسیژن، جذب آب، حفاظت از خاک و مهمتر از همه در حفظ زیستگاه ها و گونه‌ های جانوری دارد.

وی با اشاره به اینکه ذخیره گاه جنگلی بلوط سرسختی شازند استان مرکزی به عنوان تنها منطقه واجد گونه جنگلی بلوط در مرکز کشور مطرح است، افزود: با توجه به ارزش ژنتیکی بسیار بالای این منطقه و ذخیره گاه جنگلی، قسمتی از جنگل که در خطر آسیب قرار گرفته، مورد حفاظت است تا از انقراض آن با تخریب رویشگاه جلوگیری شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: ذخیره‌گاه جنگلی، عرصه جنگلی است که به دلایل بوم‌شناختی(اکولوژیک) و یا دخالت های انسان دچار آسیب شده و با خطر انقراض یک یا چند گونه جنگلی روبه‌رو است و بایستی از آن حفاظت شود.

محمدی تصریح کرد: با توجه به اینکه چنین پدیده ای نابودی تنوع زیستی را در زیستگاه به دنبال خواهد داشت، لازم است با هدف جلوگیری از چنین اتفاقی برنامه را برای حفاظت از این مناطق و به منظور استمرار زادآوری اجرا کرد که این مهم در دو بخش پالایش(کنترل) حفاظتی و امنیتی و مدیریت عملیات اجرایی سازماندهی می شود.

وی با اشاره به اینکه ذخیره گاه جنگلی بلوط واقع در روستای سرسختی علیا شازند به مساحت ۲۱۰ هکتار است بیان داشت: این منطقه روی تپه سرخ در ارتفاعات روستای سرسختی مشرق به یکی از سرشاخه‌های قره چای قرار دارد. | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :