پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 50 درصد سازه های آبخیزداری استان مرکزی آبگیری شد
بازدید : 96 6 آذر 1397 ساعت 8:31 شماره :54151

50 درصد سازه های آبخیزداری استان مرکزی آبگیری شد
 

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: در پی بارش های اخیر در این استان 50 درصد سازه های آبخیزداری آبگیری شد.

رضا عظیمی افزود: 12 هزار و 500 سد، آبگیر سنگی، ملاتی و خشکه چین در استان مرکزی وجود دارد که سالانه 82 میلیون متر مکعب روان آب های سطحی توسط آن ها کنترل و مهار می شود.

وی ادامه داد: از ابتدای آغاز سال آبی جاری تا کنون 41 میلیون متر مکعب روان آب های سطحی پشت این سازه های آبخیز ذخیره سازی شده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: 16 بند سنگ و ملات این سازه ها در منطقه دره گردو شهرستان اراک ایجاد شده که در بارندگی های اخیر 14 فقره از این بندها سرریز کرده است.

عظیمی افزود: 140 هزار متر مکعب روان آب پشت سازه های آبخیز دره گردو شهرستان اراک ذخیره سازی شده است.

وی یادآور شد: 190 میلیارد ریال اعتبار امسال برای اجرای طرح های آبخیزداری شامل گابیون بندی، سنگ و ملات، خشکه چین و عملیات بیولوژیکی کنترل سیلاب و افزایش نفوذ آب در سفره های زیرزمینی بالادست چاه ها و قنوات در 26 حوزه آبخیز 12 شهرستان استان مرکزی اختصاص یافته است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر و برداشت های بی رویه از منابع زیر زمینی اجرای طرح ها آبخیزداری افزایش 35 تا 40 درصدی تغذیه منابع زیر زمینی را به همراه دارد.

بیش از 12 هزار و 500 سازه آبخیزداری با ظرفیت 86 میلیون متر مکعب در استان مرکزی وجود دارد.

استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، یک و 82 صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.