پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 56 میلیون نفر از جمعیت ایران در نقاط سیل خیز سکونت دارند
بازدید : 91 9 آذر 1397 ساعت 9:43 شماره :54271

56 میلیون نفر از جمعیت ایران در نقاط سیل خیز سکونت دارند
 

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب وآبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: 56 میلیون نفر از جمعیت ایران ساکن نقاط سیل خیز کشور هستند و به نوعی در معرض تهدید سیلاب قرار دارند.

به گزارش ایرنا، «ابوالقاسم حسین پور» روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از طرح های آبخیزداری دره گردو اراک، افزود: بر اساس نقشه سیل خیزی مخاطرات آبی کشور، محل زندگی 69 درصد از جمعیت ایران در 450 شهر و هشت هزار و 650 آبادی مناطق مستعد سیل خیزی است.

وی ادامه داد: 15 میلیون نفر معادل 18 درصد جمعیت کشور نیز بر اساس این نقشه در مناطق پرخطر سیل با شدت بالا زندگی می کنند.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب وآبخوان داری سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور گفت: سازمان منابع طبیعی و آخیزداری کشور برای جلوگیری از خسارت سیلاب در این مناطق اقدام ها و برنامه های پیشگیرانه مناسبی را در سطح حوزه های آبخیز کشور در دستور کار خود قرار داده است.

حسین پور افزود: ارزیابی سیلاب های اخیر کشور مشخص می کند که در مناطقی که فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری انجام شده سیلاب با خسارت کمتری همراه بوده است که می طلبد که اعتبارات مناسب در مدیریت بحران استان ها برای پیشگیری از سیلاب و اقدامات علمی آبخیزداری تخصیص شود.

وی گفت: یک میلیون و 500 هزار هکتار از اراضی کشور با هدف پیشگیری از سیل تاکنون تحت پوشش فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفته است که 320 هزار هکتار آن برای جلوگیری از خسارت به شهرها در حوزه های آبخیز بالادست کانون های جمعیتی بزرگ بوده است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: اجرای فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری علاوه بر جلوگیری از وقوع سیلاب در افزایش ذخیره و جبران افت آب سفره های زیر زمینی نیز نقش مهمی برعهده دارد.

حسین پور، از اختصاص 200 میلیون دلار اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال جاری به اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح کشور خبر داد و گفت: با اختصاص این منابع مالی فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری در 6 هزار نقطه، 350 شهرستان و 649 حوزه آبخیز در حال انجام است که برخی این طرح ها به مرحله بهره برداری رسیده است.

وی ادامه داد: 900 میلیون متر مکعب از حجم سیلاب ها در بارش های پاییز امسال توسط طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح کشور کنترل شد که این مهم نقش کلیدی در حفظ خاک، کاهش پدیده گرد و غبار، افزایش پوشش گیاهی و احیای قنوات برعهده دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز در جریان این بازدید گفت: 190 میلیارد ریال تاکنون از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح های آبخیزداری در این استان تخصیص یافته است.

«عبدالحسین محمدی» افزود: 12 میلیون و 500 سازه آبخیزداری با ظرفیت ذخیره سازی 82 میلیون متر مکعب رواناب در سطح استان مرکزی اجرا شده است.

وی ادامه داد: اجرای طرح ها آبخیزداری افزایش 35 تا 40 درصدی تغذیه منابع زیر زمینی را در شرایط خشکسالی و برداشت های بی رویه از منابع زیر زمینی به همراه دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: 42 میلیون متر مکعب رواناب در بارندگی های اخیر در پشت این سازه ها ذخیره سازی شده است.

محمدی خاطرنشان کرد: 16 بند سنگ و سیمان، 107 مورد بند گابیونی و 30 بند خشکه چین در حوزه آبخیز دره گردو اراک اجرا شده است که در بارش های اخیر 140 هزار متر مکعب رواناب در پشت این بندها ذخیره سازی شد.

استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، یک و 82 صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.