پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اختصاص ۵ هکتار از اراضی شازند به کشت گل محمدی
بازدید : 98 2 دی 1397 ساعت 10:28 شماره :55164

اختصاص ۵ هکتار از اراضی شازند به کشت گل محمدی
 

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شازند عنوان کرد: اقدامات این اداره در حوزه‌های آبخیزداری، پرورش و تولید گیاهان دارویی و اجرای طرح جنگلانه در سطح شهرستان بوده است.

وی در خصوص اقدامات آبخیزداری بیان کرد: در ذیل اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، در سال جاری در سطح ۵ حوزه آبخیز شهرستان از جمله نهرمیان، ایمانلو، ده گلشن، آدینه مسجد و زالیان، اقدامات آبخیزداری در حال انجام است.

محسن محمدی اظهار کرد: از محل صندوق توسعه ملی و با اذن رهبر معظم انقلاب و با مصوبه نمایندگان مجلس، مبلغ ۳ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری در شهرستان جذب شد.

محمدی ادامه داد: اقدامات زیادی در سطح پنج حوزه آبخیز در حال انجام است که از آن جمله می‌توان به عملیات‌های مکانیکی مثل احداث بندهای گابیونی، بند خاکی، اقدامات بیو مکانیکی و بیولوژیکی اشاره کرد.

وی اضافه کرد: اجرای اقدامات در حوزه‌های آبخیز، پیشرفت ۵۰ تا ۸۵ درصدی داشته است که در صورت مساعد بودن وضعیت جوی، طی یک ماه آینده این پروژه‌ها به صورت ۱۰۰ درصد اجرا خواهد شد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شازند، پرورش و تولید گیاهان دارویی از جمله گل محمدی، زعفران و گل‌گاوزبان را در دستور کار این اداره عنوان و تصریح کرد: نشاء گل محمدی در اسفندماه به صورت رایگان در اختیار اهالی روستاهایی که از طرف شوراهای اسلامی معرفی شده‌اند، قرار خواهد گرفت و در سطح ۵ هکتار از اراضی شهرستان کاشته می‌شود.

محمدی اظهار کرد: ۱۰ کیلو گل‌گاوزبان و ۵ هزار نشاء گلدانی این گیاه به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار گرفت و همچنین ۳۸۰ کیلو پیاز زعفران نیز به متقاضیان تحویل داده شد که در سطح حوزه آبخیز نهرمیان کشت می‌شود تا بتوانیم در سال‌های آتی شاهد بسط و گسترش آن باشیم.

وی یادآور شد: در خصوص توسعه فضای سبز شهرستان، دو مرحله طرح جنگلانه در شهرستان انجام شد که مرحله اول آن در محل ذخیره‌گاه جنگلی بلوط روستای سرسختی و مرحله دوم در دره سفیدخانی شهر شهباز، در سطح ۵ هکتار کاشت بذر انجام شد و با مشارکت خوب مردم، سازمان‌های مردم‌نهاد و مسئولان همراه بود.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :