پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عملیات اصلاح و احیا در 7170 هکتار از مراتع مرکزی انجام شد
بازدید : 118 15 دی 1397 ساعت 7:59 شماره :55584

عملیات اصلاح و احیا در 7170 هکتار از مراتع مرکزی انجام شد
 

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: عملیات اصلاحی و احیای بیولوژیک، بیومکانیک و مدیریتی امسال در هفت هزار و 170 هکتار از عرصه های مرتعی این استان انجام شد.

قربانعلی فتحی افزود: 50 میلیارد ریال اعتبار امسال به منظور انجام عملیات بیولوژیک، بیومکانیک و اقدام های مدیریتی در مراتع استان مرکزی مصوب شد که تا کنون 17 میلیارد ریال معادل 35 درصد این اعتبارات تخصیص یافته است.

وی ادامه داد: اجرای عملیات کپه کاری و مدیریت روان آب ها در سطح 2 هزار و 697 هکتار مراتع استان مرکزی امسال برای این اداره کل تعهد شده که تاکنون این طرح در 2 هزار و 350 هکتار از اراضی مرتعی استان انجام شده است.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی افزود: چهار هزار و 700 هکتار عملیات حفاظت و قرق امسال با اختصاص این اعتبارات در مراتع استان مرکزی انجام شده و 150 عدد تابلو برای جلوگیری از ورود دام به این اراضی تهیه و نصب شده است.

فتحی گفت: 150 هکتار بانکت بندی نیز امسال در راستای اجرای عملیات بیومکانیکی در اراضی مرتعی این استان تعهد شده که تا کنون 120 هکتار معادل 80 درصد این طرح اجرایی شده است.

وی از تولید 300 هزار اصله نهال گیاه آگروپایرون النگاتوم (علف گندمی بلند) برای نخستین بار در کشور و استان مرکزی خبر داد و ادامه داد: 70 هزار اصله نهال این گیاه با هدف تثبیت خاک و جلوگیری از فرسایش خاک در پارک آبخیز گردو شهرستان اراک کشت شده است.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: کشت نهال گیاه آگروپایرون النگاتوم بیشتر در مناطقی از پارک آبخیز گردو اراک اجرایی شده که عملیات مکانیکی در پایین دست این اراضی انجام شده است.

فتحی، علوفه کاری در 500 هکتار از اراضی دیمزار کم بازده را از دیگر برنامه های اداره کل منابع طبیعی استان مرکزی در راستای کاهش فرسایش خاک، کنترل سیلاب و افزایش تولید علوفه عنوان کرد و گفت: کشت یونجه در اراضی مرتعی استان از اسفند ماه امسال آغاز و پیش بینی می شود با اجرای این طرح از هر هکتار از دیمزارهای تحت پوشش طرح حداقل 700 کیلوگرم علوفه برداشت شود.

وی گفت: اجرای طرح های بیولوژیکی، بیومکانیکی و مدیریتی در اراضی مرتعی استان مرکزی با هدف حفاظت از خاک، مدیریت روان آب ها و جلوگیری از بروز سیلاب انجام می شود.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اصلاح و بهبود ترکیب گیاهی گونه های خوشخوراک برای تامین علوفه مورد نیاز احشام دامداران و افزایش در آمد مرتعداران این عرصه ها را از دیگر اهداف انجام فعالیت های بیولوژیک و بیومکانیکی در اراضی مرتعی استان عنوان کرد.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :