پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آبخیزداری راهبرد حفظ منابع آبی کشور است
بازدید : 106 4 بهمن 1397 10:17 شماره :56221

آبخیزداری راهبرد حفظ منابع آبی کشور است
 

استاندار مرکزی گفت: توجه به آبخیزداری و آبخوان داری تنها راه حفظ منابع آبی و جلوگیری از فرسایش خاک است.

سید «علی آقازاده» عصر چهارشنبه در جریان بازدید از دره گردشگری گردو (پارک آبخیز گردو) در جمع خبرنگاران افزود: تفاهم نامه ای امسال با سازمان جنگل های کشور در راستای طرح های آبخیزداری استان مرکزی منعقد شده است.

وی بیان کرد: بر اساس این تفاهم نامه مقرر شده 200 میلیاردر ریال از سوی سازمان جنگل های کشور و به همین میزان از طریق اعتبارات استانی به طرح های آبخیزداری استان مرکزی اختصاص یابد.

استاندار مرکزی ادامه داد: امسال نخستین سال اجرای این تفاهم نامه بوده، اما تاکنون 30 میلیارد ریال از اعتبار سازمان جنگل های کشور به این طرح اختصاص یافته که باید استان مرکزی نیز به تعهدات خود عمل کند.

آقازاده بیان کرد: همه تلاش ها به کار گرفته شده تا در راستای این تفاهم نامه اعتبار بیشتری در سال 98 تخصیص یابد و برای سال های 1399 و 1400 نیز این اعتبار کامل تر شود.

وی گفت: این تفاهم نامه مزیت ها و نتیجه های خوبی برای استان مرکزی دارد که در پی آن صنعت گردشگری در استان و کلانشهر اراک رونق پیدا می کند و با توسعه صنعت گردشگری افزایش اشتغال نیز در این استان بیشتر می شود.

استاندار مرکزی اضافه کرد: کنترل آب های سطحی در این استان از جمله منطقه گردو در دستور کار جدی قرار دارد و با اقدام های صورت گرفته آینده خوبی برای این منطقه در انتظار است.

وی با اشاره به دیگر اقدامات انجام‌شده در این منطقه گفت: کنترل آب‌های سطحی که توسط حوزه آبریز تخلیه می‌شود، خسارت‌هایی ایجاد می‌کند که با گابیون بندی، آبخوان‌داری و سیستم آبخیزداری که اجرایی شده، آب در چرخه طبیعی خود باقی می‌ماند.

استاندار مرکزی کاشت گیاهان در این منطقه از دیگر اقدامات مثبت در منطقه گردشگری گردو عنوان کرد و گفت: پس از سال‌ها، تلاش، مطالعه به مرحله عمل ورود کردیم که مشارکت حوزه معاونت عمرانی، اداره کل منابع طبیعی استان می‌تواند در توسعه این منطقه بسیار تأثیرگذار باشد.

آقازاده تصریح کرد: معاونت عمرانی استانداری مرکزی، منابع طبیعی، محیط زیست و اقشار مختلف مردم باید دست به دست هم دهند تا این منطقه زیبا به بهترین شکل ممکن حفظ و روز به روز از امکانات بیشتری برخوردار باشد.

وی بیان کرد: منطقه گردشگری دره گردو توسط مردم مدیریت می شود و روزانه به طور متوسط 10 هزار نفر در این منطقه تردد می کنند اما با توجه ویژه مردم، این منطقه زیبا از زباله پاک است و این الگو باید در نقاط دیگر شهر نیز مورد توجه قرار گیرد.

استاندار مرکزی تاکید کرد: دره گردو اراک الگوی خوب محیط زیستی محسوب می شود و تاکنون اقدام های خوبی برای توسعه و زیبا سازی این منطقه صورت گرفته است.

استاندار مرکزی در خصوص توسعه جنگل‌کاری نیز یادآور شد: کاشت بوته‌های گیاه گل محمدی و ۱۵ هزار اصله درخت تاکنون در سال جاری می‌تواند در حفظ منابع طبیعی و توسعه جنگل‌کاری بسیار مثمر ثمر باشد و این در حالی است که این اقدام تا ۱۵ اسفندماه (روز درختکاری) ادامه دارد.

دره گردو یک منطقه نمونه گردشگری است که با وسعت ۱۰۰ هکتار در جنوب شهر اراک قرار دارد و از آب و هوای مناسب، طبیعت بکر و مسیر دسترسی آسان برخوردار است و دلیل نامگذاری این منطقه وجود روستای گردو و درختان گردو در این دره است.