پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 41 میلیون متر مکعب روان آب در استان مرکزی کنترل شد
بازدید : 65 12 بهمن 1397 22:18 شماره :56421

41 میلیون متر مکعب روان آب در استان مرکزی کنترل شد
 embed'>معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: 41 میلیون متر مکعب روان آب این استان در چهار ماه سال آبی جاری پشت سازه های آبخیزداری ذخیره سازی شده است.

embed'>رضا عطیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: 15 هزار سد و آبگیر سنگی و ملاتی و خشکه چین به ظرفیت 82 میلیون متر مکعب در استان مرکزی وجود دارد که با بارندگی چهار ماه اخیر 50 درصد ظرفیت آن ها آبگیری شده است.

embed'>وی ادامه داد: با توجه به حجم بارندگی ها و پراکنش سازه ها و آبگیرهای منابع طبیعی در سطح استان برخی از این سازه ها سر ریز کرده است.

embed'>معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: ایجاد سازه ها و آبگیرها درمجاری خروجی بسترهای آبرفتی تا 20 درصد در تغذیه منابع آب های زیر زمینی نقش دارد.

embed'>عظیمی توضیح داد: اجرای طرح های آبخیزداری شامل گابیون بندی، سنگ و ملات، خشکه چین در 26 حوزه آبخیز استان مرکزی در سال جاری انجام شده و 156 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح ها به استان مرکزی اختصاص یافته که تا کنون 50 درصد آن جذب شده است.

embed'>وی ادامه داد: 90 درصد طرح های آبخیرداری امسال استان اجرا شده است و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری تمامی آن ها بهره برداری شود.

embed'>معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: با اجرای این طرح ها 2 میلیون متر مکعب به حجم سازه های آبخیز استان افزوده شد و حجم این سازه ها به 84 میلیون متر مکعب رسیده است.

embed'>بیش از 12 هزار و 500 سازه آبخیزداری با ظرفیت 86 میلیون متر مکعب در استان مرکزی وجود دارد.

embed'>استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع وسعت، یک و 82 صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :