پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اطلاعیه طبیعت گردی
بازدید : 69 17 فروردين 1398 ساعت 13:6 شماره :58657

اطلاعیه طبیعت گردی

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در اطلاعیه ای از مردم خواست تا هنگام پناه بردن به طبیعت اخلاق طبیعت گردی و هنجارهای زیست محیطی را رعایت کرده و سیزده بدر را به فرصتی برای آشتی با طبیعت تبدیل کنند.

در این اطلاعیه آمده است: مردم با سرلوحه قرار دادن شعار« بیایید طبیعت را ترک کنیم به گونه ای که انگار در آن پا نگذاشته ایم» مانع از تخریب و آلودگی طبیعت کشور در روز سیزده نوروز شوند.

اطلاعیه افزوده است: متاسفانه همه ساله در سیزده نوروز با حضور میلیون ها نفر در عرصه های طبیعی موج گسترده ای ازآتش سوزی، تخریب و زباله بر جای می ماند که جبران پیامدهای ناگوار آن بسیار دشوار و پر هزینه است.

اداره کل منایع طبیعی و آبخیزداری در این اطلاعیه افزوده است : این پیامدها بیشتر دامن منابع طبیعی همچون جنگل ها و مراتع را می گیرد، زیرا این عرصه ها بسیار گسترده است و همچون پارک های ملی و مناطق حفاظت شده دارای ورودی های مشخص جهت کنترل حجم مسافران ورودی نیست.

اطلاعیه از مردم خواسته تا در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی در جنگل ها و مراتع، ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی را با شماره تلفن 1504 مطلع نمایند.

این اطلاعیه مردم را از ریختن و رهاکردن زباله در طبیعت برحذر داشته و افزوده است: ما به طبیعت نیاز داریم و این مواهب الهی را مانند امانت حفظ و مراقبت کنیم، چرا که بعد از ما افراد دیگر هم باید از صفا و سرسبزی طبیعت لذت ببرند.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی همچنین توصیه کرده است: کسانی که در کنار رودخانه ها و یا دریا تفریح و استراحت می کنند از ریختن زباله در آب ها و حاشیه آن جدا خودداری کرده و زباله ها را تا اولین سطل زباله با خود حمل نمایند.

اطلاعیه از مردم خواسته است تا از ریختن مایع ظرف شویی و مواد آلوده در آب ها و رودخانه ها خودداری کنند زیرا این کار آب را آلوده کرده و زندگی آبزیان را به خطر می اندازد.

این اداره کل حفظ درختان را بسیار حیاتی دانسته و از مردم خواسته است تا از شکستن و آسیب زدن به آن به هرعنوان خودداری کنند.

اطلاعیه افزوده است سالانه هزاران هکتار جنگل و مرتع به دلیل بی احتیاطی هموطنانمان در آتش می سوزد، بنابراین مردم در صورت نیاز به آتش حتی الامکان منقل همراه خود ببرند و در غیر این صورت حتماً خاکستر آتش را با آب و خاک خاموش کنند.

اطلاعیه به همگان توصیه کرده که از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کرده و گاز پیک نیکی همراه خود ببرند.

اطلاعیه از مردم خواسته است تا از درختان برای تاب بازی استفاده نکنند و یا حتی الامکان درختی را انتخاب کنید که توانایی این کار را داشته باشد.

اداره کل منایع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی از مردم خواسته تا از تخریب آشیانه پرندگان و مسدود کردن محل زندگی حیوانات وحشی جداً خودداری کنند و اگر در طبیعت حیواناتی مانند لاک پشت، مار، سمندر و جوجه تیغی دیدید از شکار و آوردن آنها به خانه خودداری کرده و بطور کلی هیچ حیوانی را از محل زندگی خود دور نکنند.

طراوت جنگل ها و سرسبزی طبیعت نیاز اساسی ما انسانهاست پس در روز طبیعت( سیزده بدر) نگذاریم این زیبایی و طراوت و این عرصه که سفره معیشت بخشی از جامعه ماست به دود و خاکستر تبدیل گردد )

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :