پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سیل همدلی در مدیریت بحران استان مرکزی
بازدید : 57 17 فروردين 1398 ساعت 19:15 شماره :58773

سیل همدلی در مدیریت بحران استان مرکزی

 

 سیل همدلی در مدیریت بحران استان مرکزی

بارش های سیل آسا بهار امسال در بسیاری از نقاط کشور پهنه ای از ویرانی سیلاب را به همراه داشت و استان مرکزی نیز از این رهگذر جراحاتی دید، دردی که از قهر طبیعت ایجاد شد و همدلی مردم و مسئولان در مدیریت بحران، برآن مرهمی نهاد.

استان مرکزی در پی بارش های سیل اسای هفته گذشته شاهد سیلابی شدن اغلب رودها و سرریز سد ها و بندهای خاکی بود اما اقدامات کارشناسی، پیش آمادگی و همکاری بین بخشی هدفمند موجب شد که خسارت ها به حداقل رسیده و در بازه زمانی مناسبی راهبردهای ترمیمی در جبران آسیب ها آغاز شود.

اگر چه در سال های اخیر استان مرکزی قربانی پیامدهای خشکسالی شدید بود و علاوه بر خشک شدن شمار زیادی از چشمه ها، چاه ها و قنوات ، آبرسانی سیار به روستاها با تانکر، بخش هایی از این خطه نیز درگیر فرونشست زمین شده است.

بارش های بهاره توانسته موجب ابگیری کامل سدها و بندهای خاکی استان مرکزی شود اما بروز سیلاب در بخش هایی از استان تاسیسات زیرساختی، اراضی کشاورزی، ابنیه تاریخی، تاسیسات راه ها، شهرها و روستای این استان را دستخوش خسارت جدی کرد و براثر رانش زمین بخش هایی از این استان مشکلات متعددی را تجربه کردند.

مدیریت بحران استان مرکزی از ماه ها قبل با برنامه ای هدفمند برای بارش ها برنامه داشت و در پی این راهبردها اکنون بسیاری از روان آب ها هدایتگری موثر داشتند و نسبت به وسعت ابعاد سیل مهار و مدیریت پیامدها نمره قبولی دارد.

از نگاه دیگر در پی باران رحمت اکنون اغلب رودخانه ها و قنوات درحال جوشش هستند اما درسی که سیلاب به استان مرکزی داد این بود که پیش آمادگی برای حوادث، مدیریت علمی برای کنترل آب حاصله از بارش ها و اصلاحات موثر نواقص اجرایی و فنی در جای جای استان نیازی است که نباید از ان غفلت شود.

ستاد مدیریت بحران استان مرکزی با آغازبارش های سیل آسا بر مبنای نقشه های پیشیابی هواشناسی توانست کنترل موثری بر نقاط حادثه خیز استان و شناسایی بهنگام آن داشته باشد اما میزان فشار آب در بند خاکی سیان خمین و یک بند خاکی در کمیجان باعث شد خساراتی در اراضی کشاورزی و منازل و برخی تاسیسات رخ دهد.

یکی از نقاط قوت ستاد مدیریت بحران استان مرکزی در راهبری امور و کنترل خسارات جدی سیلاب در این خطه به ویژه در 2 جبهه از اراک، بهره گیری از ظرفیت مردمی و همکاری بین بخشی قوی دستگاه های دولتی و بخش خصوصی بود که توانست ظرفیت حداکثری را در فرصت محدود ایجاد کند و به عنوان طرح موفق جلوی عمیق تر شدن جراحات سیلاب را بگیرد و این چیزی است که باید در بازنگری تکالیف مدیریت بحران استان روز به روز پررنگ تر و حساب شده تر دیده شود.

درپی بارش های سیل اسای اخیر، 122 میلیون مترمکعب آب پشت سد کمال صالح شازند جمع شده و این سازه آبی سرریز دارد در حالی که پیش از این حجم ذخیره آبی سد کمال صالح اراک 69 میلیون مترمکعب بود.

مروری بر راهبردهای وقایع روزهای اخیر تجربه ای را برای پیشگیری از حوادث مشابه در خود دارد و با توجه به اعلام هواشناسی کشور مبنی بر تداوم بارش ها می طلبد که پیش آمادگی و هوشیاری بیشتری در قبال بحران های در کمین در سراسر کشور به ویژه استان مرکزی لحاظ شود و در کنار آن تلخی حادثه سیلاب را با سیل نوعدوستی و کمک به آسیب دیدگان این حادثه در سراسر ایران جبران کنیم.

هواشناسی استان مرکزی در چهارم فروردین ماه جاری با صدور اطلاعیه ای از احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها در برخی مناطق استان خبرداد و در آن از تحلیل نقشه های پیش یابی و تصاویر ماهواره ای سخن رانده بود که موج بارشی قدرتمندی در راه این استان است و نیز است که دستگاه های خدمات رسان و مسئولان نسبت به پاکسازی زیرگذرهای شریانی، پیش آمادگی داشته و عملیات کنترل و لایروبی مسیر رواناب ها با سرعت انجام شود و اقدامات راهداری با توجه به شدت بارش ها به ویزه در جنوب استان مرکزی و شهرهای خمین، دلیجان، محلات و نراق و کلانشهر اراک اعمال شود.

ستاد مدیریت بحران استان مرکزی با بسیج به موقع امکانات استان و بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی، دولتی و همراهی سپاه روح الله موفق شد سیلاب استان را مدیریت و از بروز خسارت وسیع جلوگیری کند هرچند بخش هایی از این استان داغی خسارت سیلاب را بر خود دید.

ستادهای بحران استان مرکزی و تمامی زیر بخش های آن در این حادثه با هماهنگی فرمانداران، بخشداران و دهیاران برای مقابله با سیلاب به حالت آماده باش درآمدند و مرخصی مدیران و کارشناسان دستگاه های عضو نیز لغو شد.

در مدت 48 ساعت بارش های سیل آسا در استان مرکزی بیش از 100 میلیمتر آب حاصله از بارندگی در جای جای این استان جاری شد و این پدیده ای نادر در این خطه نیمه خشک بود چرا که متوسط بارندگی سالانه این استان 320 میلیمتر است و کنترل پیامدهای مخرب ناشی از روان اب این بارش های شدید به بهترین شکل در ستاد مدیریت استانداری مرکزی صورت گرفت.

استاندار مرکزی در جریان بحران سیلاب در گفت و گو با ایرنا گفت: با وجود اقدامات وسیع کارشناسی به دلیل شدت بارش ها و حجم بالای آب بند خاکی انجیرک و سد سوارآباد اراک سرریز کرد و موجب آبگرفتگی بخش وسیعی از دشت میقان و زیر آب رفتن بخشی از جاده دسترسی اراک - فراهان شد.

مشارکت فعالانه شهروندان با اعضای ستاد بحران غیر قابل توصیف بود

سید«علی آقازاده» افزود: نهادهای خدمات رسان و اجرایی عضو ستاد بحران استان در کمترین زمان ممکن با حضور در قلب حادثه مسیل حرکت روان آب را هدایت و پاکسازی کردند اما به دلیل حجم بالای آب بخشی از مناطق روستایی این منطقه در محاصره سیلاب واقع شدند اما با هدایتگری موثر و مدیریت صحیح که با حضور طیف های مردمی و انجمن های زیست محیطی صورت گرفت، آب های خروشان به دریاچه میقان رسید و این زیستگاه طبیعی را مشروب کرد.

وی ادامه داد: حضور به موقع تیم های برفروب راهداری و برنامه ریزی های ستاد بحران شهرستان ها مانع از مسدود شدن شریان های اصلی ارتباطی در استان شد و این موضوع کلیدی است که باید در حوادث مشابه به آن توجه جدی شود.

استاندار مرکزی گفت: در یکشنبه و دوشنبه هفته گذشته حجم آب برخی رودخانه های استان از 35 متر مکعب در ثانیه به 70 مترمکعب رسید اما با مدیریت موثر در ایجاد سیل بند و اقدامات کنترلی و پیشگیرانه و تخلیه ساکنان در معرض خطر، از فاجعه انسانی و مالی جدی در این خطه جلوگیری شد.

آقازاده عنوان کرد: جاده محسن آباد و داوود آباد در منطقه دشت میقان اراک نیز در جریان سیلاب های اخیر به دلیل حجم بالای آب دچار ابگرفتگی شد که این مهم نیز در راستای همدلی و برنامه ریزی موثر گروه های کنترل و عملیاتی مهار شد.

وی عنوان کرد: افزایش حجم آب رودخانه قره کهریز، 26 منزل مسکونی را دچار آبگرفتگی کرد و ساکنان آن ها با بهترین شرایط از منطقه خطر دور و اسکان یافتند اما در عصر دوشنبه هفته گذشته این رودخانه به طور ناگهانی طغیان کرد و بخش هایی از سنجان، گوارآباد، عقیل آباد و ضامنجان دچار آبگرفتگی شدید شدند و چند منزل قدیمی که از پیش تخلیه شده بودند تخریب و تاسیسات برق و چند خودرو دچار صدماتی شدند.

استاندار مرکزی عنوان کرد: با توجه به تعریف تکالیف اعضای ستاد بحران هر بخش به صورت سریع و با ماموریت مشخص در این مناطق حضور یافت و در کمترین زمان ممکن مشکلات ناشی از سیلاب مهار شد.

آقازاده ادامه داد: در تمامی مدت بارش های شدید برای هر سد و بند خاکی از دستگاه های متولی ایجاد آن، کارشناسان در محل حضور داشتند و گزارش لحظه به لحظه به ستاد مدیریت بحران ارائه می شد و نشست های مستمر ستاد مدیریت بحران استان با ستادهای شهرستانی در ویدئو کنفرانس با فرمانداران جریان داشت.

استاندار مرکزی ادامه داد: در این مدت از تمامی تجهیزات و ماشین آلات سنگین و فنی استان فهرست برداری شد و تمامی آن ها آماده سازی و در مکان های مشخص مستقر شدند و با بروز مشکل به صورت هدفمند و با برنامه صحیح به کار گرفته شدند.

آقازاده بیان کرد: برابر مصوبه ستاد مدیریت بحران استان کار حفاظت از تاسیسات زیرساختی واقع در مسیر آبراهه ها و مسیل ها به دستگاه های متولی سپرده شد و این مهم ضریب ایمنی و دقت نگهداری از سازه ها را با تجهیزات درون دستگاهی بالا برد و این تجربه موفق در شرایطی رقم خورد که در موارد مشکل دیگر دستگاه های عضو مدیریت بحران بنا به ضروریت در کمترین زمان ممکن به یاری آنان می شتافتند.

استاندار مرکزی گفت: اگرچه در فضای مجازی اخبار نادرستی از ناایمن بودن سازه های آبی و سدهای استان منتشر شده بود اما با وجود شدت بارش ها مشکل جدی رخ نداد و نیاز است که با فروکش کردن مسایل سیلاب برنامه موثر در هدایتگری اطلاع رسانی به ویژه استفاده مطلوب از فضای مجاری برای این امر و پیشگیری از شایعات مخرب نیز اندیشیده شود.

آقازاده افزود: 2 سد بتنی بزرگ کمال صالح در شازند و الغدیر در ساوه ودر جریان بارش های شدید چون کوه ایستادند، ظرفیت سد کمال صالح شازند 110 میلیون متر مکعب است که بعد از چند سال آبگیری کامل شد و اضافه های آن نیز از دریچه های اضطراری آن به مناطق مشخص هدایت داده شد تا مشکل ساز نشود.embed'>استاندار مرکزی اظهار داشت: سد الغدیر ساوه نیز 250 میلیون متر مکعب گنجایش دارد که 100 میلیون متر مکعب آن آبگیری شده و امید می رود که با بارندگی های اخیر برای مصارف تابستانی منطقه مشکلی نباشد.

آقازاده عنوان کرد: شماری سد خاکی با قدمت حدود 30 سال و مربوط به دهه 60 در این استان وجود دارد که حجم نگهداری آب آن ها پایین و حداکثر تا 500 هزار متر مکعب است و با اقدامات پیشگیرانه و کنترلی از بروز مشکل حاد در این زمینه نیز پیشگیری شد.

با فروکش کردن سیلاب در روز 12 فروردین، استان مرکزی در روز طبیعت میزبان رئیس خانه ملت و وزیر راه و شهرسازی برای برآورد آسیب ها و تصمیم سازی دولت در کمک به جبران آن بود.

*** 11 هزار میلیارد ریال برآورد اولیه میزان خسارت در استان مرکزی

جانشین ستاد مدیریت بحران استان مرکزی نیز در خصوص بارش های اخیر این استان گفت: در برآورد اولیه از دستگاه های متولی بیش از 11 هزار میلیارد ریال خسارت از سیلاب در بخش های مختلف در استان گزارش شده که کارشناسان در جریان ارزیابی جزئیات آن برای ارایه گزارش به دولت و مجلس هستند.

مهدی زندیه وکیلی» بیان کرد: این خسارت ها بر اساس برآورد اولیه دستگاه های اجرایی و فرمانداری های استان مرکزی به سه زیر بخش زیر بنایی، مسکن شهری و روستایی و بخش کشاورزی استان وارد شده است.

وی گفت: در جریان سیلاب رودخانه قره کهریز ورزشگاه و حسینیه کرهرود برای اسکان اضطراری ساکنان در خطر تجهیز شد و شهرداری اراک و سایر دستگاه های اجرایی نیز با حضور بهنگام و باز کردن مسیر آبراهه ها و تو اقدامات عملیاتی از بروز بحران جدید جلوگیری کردند.

زندیه وکیلی ادامه داد: بخشی از مسیل امان آباد نیز در پی بارش های شدید آبگرفتگی داشت که با اقدامات مناسب هدایتگری آب و تثبیت شرایط صورت گرفت.

*** هیچ سدی در استان مرکزی نشکست

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی گفت: با وجود میزان قابل توجه آب رودها و سرریز بندها و سدهای استان هیچ کدام دچار شکستگی و شرایط حاد بحرانی نشدند و مدیریت لازم با کنترل حجم آب دریچه های خروجی برای ان ها اعمال شده است.

 حمید غیاثی اضافه کرد: سیلاب در اراک از طریق چند مسیل به تالاب میقان ریخت که سه مسیل اصلی به سرعت شناسایی، لایروبی و بازگشایی شد و نگرانی ها در این خصوص رفع شد.

«حمید غیاثی» افزود: در 2 روز بارش شدید باران هفته قبل بین 50 تا 108 میلیمتر بارندگی در مناطق مختلف استان رخ داد و برخی از راه های برون شهری و روستایی دچار آبگرفتگی شد.

وی توضیح داد: به دلیل حجم بالای آب رودخانه ها در منطقه قهره کهریز اراک منازل بخشی از کرهرود تخلیه شد و ساکنان آن به مناطق امن منتقل شدند و گروه های امدادی عملیات تخلیه آب از این منطقه را به صورت مستمر انجام داده اند.

غیاثی ادامه داد: شماری از منازل فرسوده در شهرستان های مختلف استان بر اثر بارش برف و باران تخریب شد.

*** شدت بارش ها تردد در مسیرهای شریانی استان مرکزی را قطع نکرد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی نیز گفت: جاده فراهان به اراک که در پی بارش های شدید و سیلاب مسدود شده بود که در مدت 48 ساعت با کاری طاقت فرسا بازگشایی شد.

علی زندی فر افزود: این محور پرتردد با آغاز بارش های سیل آسا دچار آبگرفتگی شدید شده بود و سه کیلومتر آن زیر آب بود که با هدایت آب به مسیر رودخانه؛ از آبگرفتگی خارج و تردد در آن از سر گرفته شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: راه قهاوند - کمیجان و همدان نیز به دلیل سیلاب و مشکلات ناشی مسدود شد و راهداران استان در این راستا نیز تلاش های زیادی را انجام دادند.

*** رفع خطر از 11 نقطه بازار تاریخی اراک در برابر بارش ها

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: 11 نقطه بازار تاریخی اراک در برابر حوادث احتمالی ناشی از بارش های سنگین رفع خطر شد.

«علیرضا ایزدی» افزود: این نقاط شامل سراها و طاق های بازار بود که به وسیله داربست استحکام بخشی شد تا در بارش ها دچار آسیب جدی نشود.

وی اظهار داشت: بارش های اخیر هشت میلیارد ریال آسیب به بناهای تاریخی استان وارد کرد که اولویت میراث فرهنگی استان حفظ بازار تاریخی اراک است.

ایزدی افزود: عمده مصالح به کار رفته در بناهای تاریخی خشتی و گلی است که با بارش زیاد دچار خسارت می شود اما به سبب اهمیت ارزش فرهنگی و تاریخی باید تدابیر لازم برای حفظ آن ها اندیشیده شود.

وی اظهار داشت: به دلیل بارندگی شدید و آسیب های قبلی 20 درصد از کل بنای خانه تاریخی حاجباشی در دیواره شمال شرقی فرو ریخت که با همراهی عوامل شهرداری کار آوربرداری و ایمن سازی آن صورت گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: برآورد اولیه خسارت بارش های شدید به بناهای تاریخی این استان 40 میلیارد ریال است.

ایزدی افزود: در پی بارش های پرحجم و شدید هفته جاری 9 اثر تاریخی مهم در شهرستان های مختلف استان آسیب هایی دیدند و نیازمند مرمت اضطراری برای بی خطرسازی و استحکام هستند.

وی توضیح داد: شماری از منازل و ابنیه تاریخی شهر نراق نیز در پی بارش های شدید اخیر آسیب دیده که نیازمند مرمت فوری است.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی عنوان کرد: بخش هایی از منزل تاریخی امیرکبیر در روستای هزاوه از توابع داراک نیز آسیب دیده که باید ترمیم شود.

ایزدی خاطرنشان کرد: : هنوز برآورد دقیق و جزئیات خسارت ها کامل نشده و کارشناسان در حال رصد و جمع بندی هستند و در حوزه پلهای تاریخی نیز با توجه به خروش رودهانه ها هنوز تخمین خسارت ها امکان پذیر نیست.

*** 174منبع آبی شهرستان اراک با مدیریت صحیح استحکام سازه داشتند

فرماندار شهرستان اراک گفت: تمامی 174منبع آبی شهرستان اراک با مدیریت صحیح استحکام سازه داشتند و با وجود سرریز آب خطر جدی ایجاد نکردند.

 حسین بختیاری افزود: روان آب های سطحی در محدوده جاده اراک - فراهان و مسیل های این حوزه ایجاد آبگرفتگی شدید کرد که با ایجاد خاکریز در منطقه مشهد میقان اقدامات هدایت مسیر سیلاب صورت گرفت.

وی بیان کرد: در پی بارش های شدید 12 فروردین سیلاب موجب تخریب دیواره سیل بند شده در مسیر جاده فراهان اراک به سمت مشهد میقان شد که با حضور نیروهای پشتیبانی و شمار قابل توجهی از ماشین آلات سنگین در این محدوده برای مقابله با پیشروی سیلاب خاکریز ایجاد و راه هدایت آب به تالاب میقان بسترسازی شد.

فرماندار اراک تصریح کرد: به دلیل حجم بالای بارش ها و سرریز 2 بند خاکی محدوده کرهرود با مصوبه ستاد مدیریت بحران 26 خانه در بخشی از کرهرود که در خطر آبگرفتگی بود تخلیه شد و ساکنان آن به مناطق امن منتقل شدند.

بختیاری اظهار داشت: 20 پمپ مکش آب قوی در کرهرود آب موجود در این منطقه را تخلیه کردند و بر اثر طغیان رودخانه یک پل بالا دست منطقه کرهرود تخریب شد.

*** 12 مسیر آبگیر درون شهری اراک کنترل شد

شهردار اراک گفت: در پی بارش های سیل آسای هفته گذشته، 12 مسیر درون شهری آبگیر در این کلانشهر مدیریت شد.

«محمدکریم شفیعی» افزود: این مسیرهای درون شهری دارای نواقص فنی و شیب نامناسب است که عملیات اصلاح مهندسی و استاندارد سازی آن ها با پایان یافتن ناپایداری های جوی اخیر کلید می خورد.

وی توضیح داد: آبگرفتگی در برخی از معبرها و زیرگذرها در جریان بارش های شدید بهاره به حدی بود که در شبکه ترافیکی شهر اختلال ایجاد کرده بود اما با تلاش نیروهای شهرداری این مشکلات تا حد زیادی حل شد.

شهردار اراک ادامه داد: چند نقطه حادثه خیز ترافیکی نیز در شهرداری های مناطق مختلف این کلانشهر وجود دارد که با بارش سنگین می تواند حوادث بحرانی ایجاد کند.

شفیعی اظهار داشت: منطقه کرهرود اراک به دلیل نزدیکی به رودخانه قره کهریز و وجود قنات های قدیمی در بستر ساخت و ساز شده این منطقه نیز دچار آبگرفتگی شد که با دستور استاندار مرکزی 35 واحد مسکونی تخلیه و با 24 پمپ تخلیه، کار هدایت آب از منازل مردم ادامه یافت.

وی خاطرنشان کرد: اولویت در اقدامات ستاد مدیریت بحران شهری اراک حفظ جان شهروندان بوده است و علاوه بر منازل منطقه کرهرود چندین سازه نامستحکم دیگر در نقاط مختلف شهر به دلیل در راه بودن تندباد شدید و خیس خوردن سازه ها تخلیه شد.

شهردار اراک گفت: در 2 روز سیل آسای استان مرکزی، بیش از 1000 نفر از مدیران و عوامل انسانی در مدیریت شهری با 70 دستگاه انواع تجهیزات و ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین در عملیات راهبری سیلاب و مدیریت آبگرفتگی این کلانشهر فعالیت داشتند.

وی تصریح کرد: برآوردهای اولیه از میزان خسارات سیلاب به حوزه زیرساختی و مدیریت شهری اراک 600 میلیارد ریال است.

«محمدکریم شفیعی» افزود: این رقم در محاسبات اولیه کارشناسان جمع بندی شده و جزئیات دقیق آن در روزهای آتی تکمیل می شود.

 

*** تمهیدات لازم از شدت خسارات ناشی از طغیان رودخانه قره چای کاست

فرماندار شهرستان تفرش گفت: در پی بارش های سیل آسا 2 روز اخیر در استان مرکزی، افزایش آب رودخانه قره چای در طول 80 کیلومتر شهرستان تفرش مدیریت شد.

«حمیدرضا فراهانی» افزود: حجم آب رودخانه قره چای در محدوده شهرستان تفرش به دلیل سرریز سدها و بندهای خاکی این شهرستان افزایش یافت اما با برنامه ریزی های از پیش تعیین شده که مشکل جدی برای مناطق شهری و روستاهای این خطه ایجاد نشد.

وی ادامه داد: تمامی پل های مسیر رودخانه قره چای در محدوده شهرستان تفرش لایروبی و بازگشایی شده و این روخانه با حجم وسیعی از سیلاب به سمت ساوه می رود.

وی بیان کرد: به دلیل شدت بارش باران و برف در شهرستان تفرش پنج خانه روستایی خشت و گلی تخریب شد اما هیچ گونه خسارت جانی به دنبال نداشته است.

 

*** امکان تولید 10 مگاوات برق از ذخیره آبی ساوه

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان ساوه نیز گفت: با تداوم بارش های و افزایش ورودی آب سد الغدیر امکان تولید 10 مگاوات برق میسر است.

«علی میرزایی» افزود: حجم آب در سد ساوه به 72 میلیون مترمکعب و دبی آب ورودی نیز به 90 متر مکعب در ثانیه رسید.

وی افزود: با توجه به اینکه تولید انرژی از کاربری های تعریف شده سد الغدیر ساوه است، در صورتی که ذخایر آب این سد از 90 میلیون مترمکعب فراتر رود، می توان علاوه بر تامین آب برای مصارف کشاورزی و خانگی نسبت به تولید انرژی نیز اقدام کرد.

 

*** سیل آمد اما مهربانی و نوعدوستی را با خود نبرد

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: برخی از مسافر قطار مسیر تهران - اراک بامداد 13 فروردین در اراک اسکان اضطراری داده شدند.

دکتر« محمد محمدی » افزود: قطار مسیر تهران - اهواز با توجه به ریزش کوه در مسیر ریلی ازنا، متوقف شده بود.

وی ادامه داد: نیروهای امدادی هلال احمر برای خدمت رسانی به هموطنان در محل حاضر شدند و نسبت به تامین اسکان اضطرای آنان اقدام کردند.

محمدی گفت: بیش از 3 هزار تخته پتو و ملزومات شرایط بحران از جمله غذای 72 ساعته از این استان به مناطق سیل زده کشور در لرستان اعزام شد.

وی ادامه داد: 13 تیم تخصصی امداد شامل 12 تیم سیلاب و یک تیم کوهستان نیز از این استان برای کمک به سیل زدگان لرستان اعزام شد.

محمدی توضیح داد: همراه با تیم تخصصی امداد کوهستان استان مرکزی اقلام تغذیه ای شامل 500 قرض نان خشک، 60 بسته خرما از انبارهای امداد و 400 بطری آب معدنی اهدایی خیر محلاتی نیز توسط بالگرد مستقر به لرستان ارسال شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی خاطرنشان کرد: 1000 بسته مواد غذایی نیز تاکنون از انبارهای استان مرکزی برای حادثه دیدگان از سیل لرستان ارسال شده است.

محمدی گفت: تا یازدهم فروردین ماه 267 میلیون کمک نقدی مردم از طریق صندوق های مستقر در پایگاه های هلال احمر جمع آوری و برای کمک به سیل زده ها صرف می شود.

جانشین فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی نیزگفت: نخستین محموله سپاه روح الله این استان به مناطق سیل زده استان های گلستان و مازندران ارسال شد.

سرهنگ «محسن گلشن زاده» افزود: محموله جمع آوری شده کمک های کارکنان سپاه روح الله استان مرکزی به دنبال بارش نزولات آسمانی و وقوع سیل در استان‌های گلستان و مازندران برابر دستور مقام معظم رهبری و فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مناطق سیل‌ زده ارسال شد.

وی ادامه داد: این محموله شامل 700 تخته پتو، 30 هزار قرص نان، لباس، کنسرو و انواع وسایل گرمایشی با 2 دستگاه کامیون به مناطق سیل ‌زده ارسال شد.

 

*** سیلابی شدن رودخانه خمین در 20 سال گذشته بی سابقه بود

فرماندار خمین گفت: خروش رودخانه اصلی شهر خمین در 20 سال گذشته بی سابقه بود.

«احمد طهرانی» افزود: 20 خانه روستایی در 2 بخش مرکزی و کمره این شهرستان با هدف پیشگیری از وقوع حوادث احتمالی تخلیه شد.

وی ادامه داد: با توجه به حجم بارش ها و سرریز بندها و خروش رودخانه ها، هیچ تلفات جانی در این شهرستان گزارش نشد.

طهرانی افزود: حدود 100 خانه خشت و گلی روستایی با توجه به حجم بارندگی ها و نبود استحکام سازه بین 50 تا 100 درصد تخریب شدند.

 

*** خسارات بخش آب و کشاورزی استان مرکزی

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: تجهیزات آب منطقه ای این استان بر اثر بارش های اخیر و جاری شدن سیل 780 میلیارد ریال خسارت دید.

«عزت الله آمره ای» افزود: این خسارت ها براساس کارشناسی های اولیه انجام شده به سدها، بندها، رودخانه ها و ایستگاه های سنجش سیل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی وارد شده است.

وی ادامه داد: بیشتر این خسارت ها به سازه های آبخیزداری شهرستان های اراک و ساوه وارد شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی یاد آور شد: 50 سد، مخزن، بند خاکی و انحرافی در استان مرکزی زیر نظر شرکت آب منطقه ای این استان و وزارت نیرو فعالیت دارد که در سیلاب خیر هیچ گونه آسیبی به این سازه ها وارد نشده است.

آمره ای گفت: اکنون تمامی سدها و بندهای استان مرکزی در حال سر ریز است و مشکلی در این سازه ها وجود ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: در برآورد اولیه سیلاب، بیش از سه هزار و 450 میلیارد ریال خسارت به حوزه کشاورزی این استان وارد شده است.

«مجید آنجفی» افزود: این میزان خسارت گمانه زنی اولیه است و به دلیل اینکه هنوز بخش هایی از استان درگیر عوارض ناشی از سیلاب است امکان ارزیابی نهایی و اعلام سریع تمامی خسارت ها در زیربخش های کشاورزی وجود ندارد و این مهم در روزهای آینده اعلام می شود.

وی ادامه داد: در ارزیابی های کلی در پی بارش های شدید و جاری شدن سیلاب بخش های مختلف زراعت، باغات، قنوات و چاه های کشاورزی و تاسیسات آبزی پروری استان خسارات متعددی دیده اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی یاد آور شد: وقوع سیلاب همچنین خسارت هایی را در بخش دام و طیور استان نیز به همراه داشته است که با توجه به پراکندگی دامداری ها در سطح روستاها و شهرستان ها برآورد نهایی این خسارت ها در حال انجام بوده و به زودی اعلام می شود.

 

*** سفر مقامات ارشد دولت به اراک

13 فروردین رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر راه و شهرسازی به این استان سفر و در جریان اقدامات استان برای مقابله با سیل قرار گیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر به استان مرکزی از مناطق سیلابی این استان بازدید و در نشست ستاد مدیریت بحران استان مرکزی گفت: پرداخت خسارت سیل زدگان در بخش های مختلف در دستور کار دولت و مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

دکتر«علی لاریجانی» افزود: خسارت دیدگان ناشی از سیل در کشور نگران نباشند، تمام منازل شهری و روستایی، مزارع کشاورزی، باغات، مرغداری ها و گاوداری ها که در جریان سیلاب آسیب دیده اند فهرست برداری می شود.

وی بیان کرد: خسارت ها باید بر اساس ارزیابی از سوی مسئولان و استانداران به مجلس شورای اسلامی ارسال شود و گزارش خسارت های ناشی از سیلاب در روزهای اخیر خدمت رهبر معظم انقلاب ارایه شده است.

لاریجانی گفت: اعتبارات مورد نیاز برای لایروبی رودخانه ها و جبران خسارت های وارده به مردم باید به مجلس شورای اسلامی ارایه شود تا در اسرع وقت اعتبارات پرداخت شود.

وی یادآور شد: در سال های گذشته اعتبارات قابل توجهی برای ساخت سدهای کشور هزینه شد که اگر چه هدف اصلی آن تولید برق بود اما اکنون این سدها نقش قابل توجهی در کنترل سیلاب ها ایفا کردند.

وزیر راه و شهرسازی نیز در سفر به استان مرکزی نیز گفت: بارش های شدید، رانش زمین و سیلاب در روزهای اخیر 16 هزار میلیارد ریال خسارت به زیرساخت ها و تاسیسات راه کشور خسارت زد.

«محمد اسلامی» افزود: این میزان خسارت به غیر از هزینه ای است که باید برای ترمیم های اساسی و جایگزین صورت گیرد.

وی بیان کرد: بنیاد مسکن نیز برآوردهای خسارت در این بخش را آغاز کرده و پیش بینی می شود که بیش از 50 هزار واحد مسکونی در کشور بر اثر سیل دچار آسیب شده باشد.

 

*** تقدیر رئیس جمهوری و معاون اول از مدیریت بحران سیلاب در استان مرکزی

رئیس جمهوری در تماس تلفنی با استاندار مرکزی آخرین وضعیت استان در پی بارش های روزهای گذشته را پیگیری کرد.

دکتر« حسن روحانی» در این تماس از زحمات استاندار و اعضای ستاد بحران، دستگاه‌های امدادی، خدمات‌رسان و اجرایی قدردانی کرد و خواستار استمرار آماده ‌باش تا حصول اطمینان از آرامش وضعیت جوی در استان شد.

اسحاق جهانگیری نیز شامگاه ششم فروردین ماه در تماس تلفنی با سید «علی آقازاده» استاندار مرکزی از مدیریت مناسب سیلاب و بارش های شدید این استان تقدیر کرد.

وی در این تماس تلفنی از زحمات تمامی اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی در طراحی و اجرای اقدامات پیشگیرانه موثر در کنترل سیلاب و برنامه ریزی مطلوب شهرستان ها در دوره بحران تشکر کرد.

 

*** تقدیر نماینده مردم استان مرکزی در مجلس خبرگان رهبری از خدمات ستاد بحران

آیت‌الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب و نماینده مردم استان مرکزی در مجلس خبرگان رهبری با صدور پیامی از امدادرسانی موثر مدیریت بحران این استان در جریان سیلاب اخیر به مردم قدردانی کرد.

در این پیام ذکر شده بود: خبر وقوع حادثه ناگوار سیل در برخی مناطق کشور به ویژه بخش هایی از استان مرکزی موجب تاسف و تاثر شد.

حضور ارگان‌ها و نهادهای مختلف از استانداری و تشکل های مردمی و عمومی در امدادرسانی به مردم مناطق حادثه دیده درخور تحسین و قدردانی است.

 

*** ایرنایی ها پای ثابت پوشش اخبار روزهای سیل آسای استان مرکزی

خبرگزاری ایرنا استان مرکزی پیش از آغاز سال جدید با زمان بندی حضور همکاران، جدول کشیک کاری را تنظیم و با در نظر داشتن مدیریت زمان اخبار بارش و اقدامات استان در حین بحران آبگرفتگی ها را در دستور کار داشت.

تولید حدود 100 فراورده خبری، چهار گزارش تصویری و 2 فیلم در ایام نوروز امسال حاصل تلاش همکاران ایرنا در استان مرکزی بود.

ایرنا مرکزی علاوه بر انعکاس اخبار مربوط به روزهای سیل آسا، در فضای مجازی به ویژه اینستاگرام فعالیت داشت..

 

 

.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :