پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیریت روان آب های استان مرکزی
بازدید : 74 21 فروردين 1398 ساعت 10:55 شماره :58878

مدیریت روان آب های استان مرکزی
 

اجرای طرح‌های آبخیزداری موجب کنترل و مدیریت ۲۰ درصد از روان آب‌های استان مرکزی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: در سال گذشته با اختصاص ۱۹ میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، طرح‌های آبخیزداری در ۲۶ حوزه آبخیز و در ۱۱ شهرستان استان اجرا شده که با اجرای این طرح ها ۲۰ درصد از روان آب‌ها کنترل و ذخیره شده اند.

عبدالحسین محمدی افزود: حوزه آبخیز دره گردو در بالادست اراک یکی از موفق ترین نمونه های اجرای طرح های آبخیزداری در استان است که با احداث ۱۶ بند سنگ و سیمانی وبوته کاری و نهال کاری در بارندگی‌های اخیر ضمن کنترل سیلاب یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب هم برای کمک به منابع آب زیرزمینی ذخیره شده است.

وی اضافه کرد: کنترل و جلوگیری از فرسایش خاک از دیگر فواید اجرای طرح‌های آبخیزداری است که با ایجاد وتثبیت پوشش گیاهی منطقه و ساخت سازه های سنگی و شنی مانع از شستن خاک و افزایش رسوبات روان آب ها شده که در نتیجه آب بدون رسوب وارد سدها می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: در قانون بودجه سال ۹۸ صدو۵٠ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور اختصاص یافته که پیش بینی می شود سهم استان مرکزی از این میزان ۴۰ میلیارد تومان باشد. | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :