پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آبگیری پروژه پخش سیلاب دلیجان (دره ازنا) در پی بارش های اخیر
بازدید : 83 31 فروردين 1398 ساعت 10:24 شماره :59163

آبگیری پروژه پخش سیلاب دلیجان (دره ازنا) در پی بارش های اخیر

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دلیجان با اعلام این خبر اظهار داشت: بارندگی­های اخیر موجب آبگیری ۷۰ درصدی سازه های آبخیزداری پروژه پخش سیلاب دره ازنا شهرستان دلیجان شده است.

ایشان با بیان اینکه از ابتدای سال زراعی میزان بارندگی در شهرستان 280 میلی متر بوده است که نسبت به میانگین بارندگی بلند مدت افزایش203 درصدی را نشان می­دهد افزودند: این پروژه در دهه 60 با طول 44 کیلومتر در سطح 1000 هکتار اجرا شده است. در این پروژه آب رودخانه ازنا جاسب از طریق سد بتنی و با اجرای 850 متر کانال انتقال آب با دبی 7 متر مکعب به سیستم پخش سیلاب بالادست دلیجان انتقال می یابد که موجب تغذیه قنوات، چاه های آب، تقویت سفره های آب زیر زمینی و استقرار پوشش گیاهی در منطقه می­گردد.

نصرالهی در ادامه استحصال بارش های اخیر در مخازن این پروژه را با توجه به خشکسالی حاکم بر شهرستان بسیار مهم دانست و افزود: با کنترل ریزشهای جوی صورت گرفته و تغذیه قنوات، خسارات خشکسالی سنوات گذشته به عرصه های منابع طبیعی شهرستان ترمیم می شود.

سید ابوالفضل نصرالهی با بيان اين كه هدف از انجام عمليات آبخيزداري كاهش و مهار مشكلات ناشی از سیل، استفاده در مواقع ضروری، کاهش فرسایش خاک و رسوبدهی، کنترل هرز آبها، کاهش سیل خیزی و نهایتاً بهره وری بهینه از منابع آب و خاک موجود است بیان کرد اجرای پروژه­های آبخیزداری در راستای نیل به مدیریت جامع حوزه های آبخیز و حفظ منابع طبیعی می­باشد.

ایشان در پایان افزودند: با اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری می­توان اثر پدیده‌هایی نظیر خشکسالی را به شدت کاهش و آب ذخیره شده در فصول پرباران را در مواقع کم آبی مورد بهره­برداری و استفاده قرار داد. 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :